**** یــــــــــــــــــــــاری چــوار چیون بــاوری و جا ////// راسـتــــــــــی و پاکـــــــی ، نیستـــــی و رداء **** ****راگـــــــــه حقیقت شیشه بنیین نه جـــــای گـــزافن نه جای منیین**** پیروان آئین یارسان - شلیک و کشتن دوباره کولبران! پیروان آئین یارسان - شلیک و کشتن دوباره کولبران!
RSS

از هفته‌ی آخر تیرماه تاکنون ده کولبر از اهالی شهرستان‌های مرزی پیرانشهر، چالدران، سردشت، ارومیه، ماکو و خوی براثر شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی کشته و زخمی شده‌اند که شامل چهار کشته و شش زخمی است.بامداد روز جمعه ۵ مرداد ۱۳۹۷، گروهی از کولبران در نقطه‌ی صفر مرزی ماکو توسط نیروهای مرزبانی مورد هجوم قرار گرفتند که در نتیجه یک تن به نام «اسماعیل دودکانلو» ساکن ساری‌سو از ناحیه‌ی پشت و پاها دچار جراحت شدید شد.


یک منبع مطلع با تاکید بر این که‌ این افراد بدون اخطار قبلی مورد هجوم قرار گرفته‌اند، گفت: «اسماعیل دودکانلو جهت رسیدگی پزشکی به بیمارستانی در تبریز منتقل شده و وضعیت جسمی‌اش وخیم گزارش شده است.»


همزمان نیروهای هنگ مرزی در پاسگاه سقر پیرانشهر گروهی از کولبران را به رگبار بستند که در نتیجه «کامل بالاشهر» جان خود را از دست داده و «عزیز شوخلان» و «صلاح شیخ‌محمد» هم به شدت زخمی شدند.


همان‌ روز دو کولبر از اهالی سردشت به نام‌های «کوسرت مامند» ١۵ ساله فرزند جلال از اهالی روستای دوله‌تو و «حسین» ٢۵ ساله فرزند محمد از اهالی روستای گردنه در پی شلیک مستقیم همین نیروها به شدت زخمی شدند که وضعیت عمومی‌شان نامناسب گزارش شده است.


روز چهارشنبه ۳ مرداد هم یک کولبر به نام «محمود» ۴۵ ساله فرزند سعید از اهالی روستای گرناویک در بخش قطور شهرستان خوی در پی شلیک نیروهای هنگ مرزی، جان خود را از دست داد.


از سوی دیگر شامگاه سه‌شنبه ۲ مرداد هم یک کولبر به نام «رشید محمدعلی» ۳۴ ساله فرزند یوسف از اهالی روستای شکل‌آباد از توابع منطقه‌ی مرگور ارومیه در محلی به نام «زینی» در پی شلیک مستقیم مرزبانی جان خود از دست داد.


پیش از آن روز یکشنبه ۳۱ تیر نیز یک کولبر پیرانشهری به نام «آکام رسولی» فرزند خدر از اهالی روستای «کانی‌شینکه» در پی شلیک مستقیم نیروهای انتظامی زخمی شده بود.


در خبری دیگر در همین رابطه روز پنجشنبه ۲۸ تیر، یک کولبر به نام «حکیم حیدرانلو» فرزند جبرئیل از اهالی چالدران در نزدیکی پاسگاه قرخ لرمیشه در پی شلیک نیروهای مرزبانی، جان خود را از دست داد.


همچنین طی هفته‌ی گذشته، نیروهای مرزبانی جمهوری اسلامی در مناطق مرزی، اجناس دهها کولبر را ضبط کرده‌اند و بیش از ۲۰۰ رأس از اسب‌هایشان را با شلیک گلوله تلف کرده‌اند.


در تمامی این موارد، نظامیان به ظن حمل کالای قاچاق، کولبران را مورد تیراندازی قرار داده‌اند.


بر اساس گزارش سالیانه منتشر شده مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در طول سال ۱۳۹۶، گزارش قتل ۴۶ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۵۸ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده که عمدتا این تلفات انسانی در مناطق کردنشین گزارش شده است.


بر اساس این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۲۲۴ شهروند هدف تیراندازی نیروهای انتظامی و مرزبانی قرار گرفتند.


برچسب ها :

پیروان آئین یارسان
پيوندهاي روزانه
درباره ما

    به تصویر کشیدن جنایات و تبعیضات رژیم جمهوری اسلامی در حق مردم مظلوم یارسان و ایران Admin:Arman Yari
آمار وبلاگ
» بازديد امروز :8
» افراد آنلاین :1
» بازديد دیروز :5
» بازديد ماه :83
» بازديدسال :11590
» کل بازدیدها :30823
» مجموع اعضا : 3
» تعداد مطالب : 528