RSS


وضعیت نامناسب جسمی در پی اعتصاب غذا؛ گزارشی از آخرین وضعیت محمود ناجی در زندان اوین!محمود ناجی، زندانی امنیتی محبوس در زندان اوین که از تاریخ ۱۹ آذرماه در اعتراض به عدم پاسخگویی مسئولان در ارتباط با اتهامات، پرونده و همچنین عدم موافقت با مرخصی خود دست به اعتصاب غذا زده بود با کاهش وزن و فشار خون مواجه شده بطوری که از روز گذشته خون دفع کرده است. مسئولین بهداری به بهانه نداشتن ظرف نمونه از گرفتن نمونه برای انجام آزمایش خودداری کرده‌اند.


امروز چهارشنبه ۲۸ آذرماه ۹۷، محمود ناجی، زندانی محبوس در زندان اوین در دهمین روز اعتصاب غذا با کاهش وزن و فشارخون و همچنین دفع خون مواجه شده است.


یک منبع نزدیک به این زندانی  گفت: “وزن محمد ناجی به ۵۵ کیلوگرم کاهش پیدا کرده و دچار افت فشار شدید شده است. روز گذشته وی دچار دفع خون شده است که در پی انتقال به بهداری زندان مسئولین بهداری گفته‌اند ظرف جهت گرفتن نمونه برای آزمایش ندارند و باید ظرف نمونه‌گیری توسط خود زندانی بیمار تهیه شود”.

محمود ناجی، زندانی امنیتی محبوس در زندان اوین به دلیل عدم موافقت مسئولان با مرخصی خود از روز دوشنبه ۱۹ آذرماه ۹۷، دست به اعتصاب غذا زده است.


خواسته دیگر این زندانی رسیدگی مجدد و شفاف‌سازی پرونده و اتهاماتش است. وی مدعی است که تاکنون علیرغم درخواست‌های مکررش اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است.

لازم به ذکر است محمود ناجی، ۳۸ ساله از سال ۸۸ به اتهاماتی از جمله “همکاری با دول متخاصم” به ۱۰ سال حبس محکوم شد. آقای ناجی مردادماه سال جاری از زندان رجایی شهر کرج به اندرزگاه ۸ سالن ۱۰ زندان اوین منتقل شده است.


بسیاری از زندانیان در ایران به عنوان آخرین راه برای رسیدن به خواسته‎هایشان دست به اعتصاب غذای اعتراضی می زنند. بسیاری از این اعتصاب‌ها در اعتراض به عدم رسیدگی به مشکلات پرونده، مراعات نشدن حقوق زندانی و یا بازداشتی و بلاتکلیفی‌های بلندمدت بوده است.


هم‌اکنون نیز تعدادی از زندانیان محبوس در زندان‌های مختلف کشور کماکان در حال اعتصاب غذا بوده و نزدیکانشان روزبه‌روز شاهد تحلیل جسم و جان بستگان در بندشان هستند.


برچسب ها :


شرح کیفرخواست نسرین ستوده؛ «گذاشتن دسته گل کنار یک سکوی برق» در خیابان انقلابپرونده نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر به دادگاه انقلاب ارسال شده است. در شرح کیفرخواست نسرین ستوده “گذاشتن دسته گل کنار یک سکوی برق” در خیابان انقلاب هم یکی از دلایل مجرم بودن او عنوان شده است.


معاون دادستان عمومی و انقلاب و سرپرست دادسرای ناحیه ۳۳ تهران معتقد است “بر اساس قرائن و امارات بزهکاری نسرین ستوده مسلم و محرز است”.


امین ناصری در کیفرخواست نسرین ستوده او را به “تشویق مردم به فساد و فحشاء” متهم کرده است. او دلیل این اتهام را از جمله “حضور در کنار سکوی پست برق در خیابان انقلاب و قراردادن دسته گل بر روی آن در حمایت از دختران کشف حجاب کننده” عنوان کرده است.


کیفرخواست نسرین ستوده برای رسیدگی به دادگاه انقلاب ارسال شده است. در این کیفرخواست “کشف حجاب در سه مرحله در ملاقات‌های حضوری و کابینی در سالن عمومی مربوط به ملاقات‌ها در زندان اوین” و همچنین برداشتن روسری “در شعبه دوم بازپرسی”  از جمله جرائم نسرین ستوده عنوان شده است.


معاون دادستان عمومی و انقلاب و سرپرست دادسرای ناحیه ۳۳ تهران در این کیفرخواست هفت اتهام به شرح زیر مطرح کرده است:


۱.اجتماع و تبانی


 ۲. فعالیت تبلیغی علیه نظام


۳. عضویت موثر در گروهک غیرقانونی و ضد امنیتی کانون مدافعان حقوق بشر، لگام و شورای ملی صلح


۴. تشویق مردم به فساد و فحشاء و فراهم آوردن موجبات آن


۵. ظاهر شدن بدون حجاب شرعی در محل شعبه بازپرسی


۶. اخلال در نظم و آسایش عمومی


۷. نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی


او از نسرین ستوده به عنوان یکی از “عناصر شاخص، فعال و تشکیلاتی گروهک‌های غیرقانونی کانون مدافعان حقوق بشر، لگام و شورای ملی صلح” نام برده است.


نسرین ستوده متهم شده که برای “اقدامات براندازنه خود در پوشش جایزه ساخاروف مبلغ ۵۰ هزار یورو برای تداوم اقدامات و فعالیت‌های براندازانه و ضد امنیتی دریافت کرده” است.


درخواست آزادی فوری و بی‌قید و شرط نسرین ستوده


جایزه ساخاروف جایز‌ه‌ای است که به افتخار آندره ساخاروف دانشمند و منتقد شوروی سابق از سوی پارلمان اتحادیه اروپا به افراد یا نهادهایی اهدا می‌شود که در دفاع از حق آزادی بیان و حقوق بشر صدای خود را بلند کرده و قربانی ندای اعتراضی خود شده‌اند.


این جایزه سال ۲۰۱۲ به نسرین ستوده، وکیل زندانیان سیاسی و جعفر پناهی، کارگردان سینمای ایران تعلق گرفت.


نمایندگان پارلمان اروپا بازداشت نسرین ستوده و متهم کردن او به “براندازی و جاسوسی” از جمله به دلیل دریافت جایزه ساخاروف را به شدت محکوم کردند. پارلمان اروپا ۲۲ آذر (۱۳ دسامبر) با تصویب قطع‌نامه‌ای از مقامات ایرانی خواسته است نسرین ستوده وکیل برجسته حقوق بشر را “بی‌درنگ و بدون قید و شرط” آزاد کند.


در این قطعنامه که با ۵۵۳ رأی موافق تصویب شد، آمده است: «[پارلمان اتحادیه اروپا] از دولت ایران می‌خواهد تا فورا و بدون قید و شرط نسرین ستوده را آزاد کند؛ به نسرین ستوده برای شجاعتش احترام بگذارد؛ قوه قضاییه ایران نیز روند محاکمه و دادرسی عادلانه را محترم شمارد و اطلاعات مربوط به اتهامات علیه نسرین ستوده را منتشر کند.»


باربارا لوخ‌بیلر، مدیر پیشین عفوبین‌الملل در آلمان و یکی از نمایندگان کنونی آلمان در پارلمان اروپا نیز پیشتر در گفتگو با دویچه‌وله بازداشت نسرین ستوده به دلیل فعالیت‌های بشردوستانه او را نشانه سرکوب مدافعان حقوق بشر در ایران خوانده و از حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران خواسته بود به “بازداشت‌های خودسرانه” نهادهای امنیتی پایان دهد.


لوخ‌بیلر در این گفتگو تأکید کرده بود که حاضر است برای آگاهی از وضعیت نسرین ستوده و دیدار با او به ایران سفر کند.


درخواست مجازات به دلیل فعالیت‌های حقوق‌بشری


در کیفرخواست نسرین ستوده فعالیت‌های حقوق‌بشری او از جمله اطلاع‌رسانی در مورد بدرفتاری در زندان با دخترانی که در اعتراض به حجاب روسری از سر برداشته بودند یا حمایت از دراویش گنابادی با حضور مقابل زندان اوین، دلیل بازداشت او ذکر شده است.


در این کیفرخواست تأکید شده که “بزهکاری” نسرین ستوده به این دلیل که گفته است “بدون حضور وکلایش حرفی نخواهد زد و از طرفی حاضر نشد مطابق تبصره ماده ۴۸ قانون آئین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ وکلای خود را انتخاب نماید” و با توجه به “سایر قرائن و امارات محرز و مسلم است”.


نسرین ستوده منتقد ماده قانون ۴۸ آئین‌دادرسی است و آن را مخالف اصول عدالت قضایی و دادرسی عادلانه می‌داند که در آن “حق دفاع و حق انتخاب وکیل” برای متهم محفوظ است.


بر اساس این ماده قانونی زندانیان سیاسی باید وکیل خود را از فهرست وکلای مورد تأیید قوه قضاییه انتخاب کنند.


نسرین ستوده وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر که در تاریخ ۲۳ خردادماه در منزل خود بازداشت و روانه زندان شده است از تاریخ ۵ آذرماه در اعتراض نسبت به وضعیت نامناسب فرهاد میثمی کنشگر مدنی در بند، دست به اعتصاب غذا زده است.


هنگام بازداشت به خانم ستوده گفته شد که “بابت حکم ۵ سال حبس تعزیری بازداشت شده” است. اما پس از حضور در دادسرای مستقر در اوین برای او روشن شده که وکالت پرونده تنی از مخالفان حجاب اجباری و دیگر فعالیت‌های حقوق بشری چون عضویت در انجمن لغو مجازات اعدام علت بازداشت او بوده است.


رضا خندان همسر نسرین ستوده نیز صبح روز سه‌شنبه ۱۳ شهریورماه ۹۷ توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.


نسرین ستوده شهریورماه سال ۸۹ نیز بازداشت و به ۱۱ سال حبس، ۲۰ سال محرومیت از وکالت و ۲۰ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده بود که این حکم در دادگاه تجدیدنظر به ۶ سال حبس و ۱۰ سال محرومیت از وکالت کاهش یافت.


این وکیل دادگستری ستوده از ۱۳ شهریور ۱۳۸۹ تا ۲۷ شهریور ۱۳۹۲ به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی»، در زندان اوین به سر برد. پس از آزادی، بنابر دستور دادگاه انتظامی وکلا، مجوز وکالت وی از تاریخ مهر ۱۳۹۳، به مدت ۳ سال، باطل شد.


نسرین ستوده پس از آزادی در آبان ماه ۱۳۹۳ در اعتراض به محرومیت سه‌ساله‌اش از وکالت برای چندین روز مقابل کانون وکلای دادگستری تحصن کرد. این اعتراض که با حمایت و همراهی گروهی از وکلای دادگستری روبرو شد، سرانجام به نتیجه رسید و پروانه وکالت او تمدید شد.


برچسب ها :گزارشگران بدون مرز؛ ایران همچنان یکی از پنج زندان بزرگ جهان برای روزنامه‌نگاران استسازمان گزارشگران بدون مرز امروز بیلان سالانه خشونت علیه آزادی اطلاع‌رسانی را منتشر کرد. بخشی از این گزارش در بخشی به فعالان رسانه‌ای و روزنامه‌نگاران زندانی ایرانی در سال ۲۰۱۷ پرداخته است. بر طبق این گزارش ایران در سال ۲۰۱۷ در باشگاه ۵ زندان بزرگ جهان برای روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه‌ای قرار دارد.


 امروز سه‌شنبه ۲۸ آذرماه، سازمان گزارشگران بدون مرز بیلان سالانه‌ی خشونت علیه روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه‌ای در سال ۲۰۱۷ را منتشر کرد.


در بخشی از این گزارش که در مورد ایران تهیه شده است اشاره شده است که ایران در سال ۲۰۱۷ همچنان عضویت در باشگاه پنج زندان بزرگ جهان برای فعالان رسانه‌ای را حفظ کرده است. با آنکه برخی از روزنامه‌نگاران زندانی با سپری کردن مدت محکومیت خود آزاد شدند، اما بازداشت روزنامه‌نگاران ادامه پیدا کرد. در این سال هنگامه شهیدی روزنامه‌نگار پرسابقه، طاهره ریاحی دبیر صفحه‌های اجتماعی برنا نیوز، زینب کریمیان، خبرنگار و همکار «حالا خورشید» برنامه گروه اجتماعی شبکه سه سیما و صالح دلدم، کارگردان و مستندساز جوان، مراد ثقفی، مدیر مجله گفتگو و رامین کریمیان، پژوهش‌گر و همکار این رسانه، عالیه مطلب‌زاده، عکاس روزنامه‌نگار و مدافع حقوق زنان و عسل اسماعیل‌زاده، بختیار خوشنام، مهدی خزعلی ناشر و مدیر سایت باران، عبدالرضا داوری و… بازداشت شدند. برخی از آن‌ها در انتظار صدور حکم و یا دادگاه تجدید نظر به شکل موقت آزاد ‌شده‌اند.

در این گزارش همچنین آمده است که ساسان آقایی معاون سردبیر روزنامه اعتماد، به تاریخ ۲۱ مرداد ۱۳۹۶، در محل کارش، از سوی ماموران حفاظت اطلاعات قوه قضاییه و  یغما فشخامی، روزنامه‌نگار سایت اطلاع رسانی دیده‌بان ایران در تاریخ ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ به همان روش بازداشت شد. این دو روزنامه‌نگار همچنان بدون هیچ اتهام پیدایی در سلول‌های انفرادی‌ بند ۲۴۱ زندان اوین به سر می‌برند. سه شهروند خبرنگاربه نام‌های  محمد مهاجر، علی‌رضا توکلی و محمد مهدی زمان‌زاده نیز برای سپری محکومیت دوازده ساله خود روانه زندان شدند.


همچنین به بازداشت سعید مجتبا باقری، سبحان جعفری، جواد جمشیدی، نیما کشوری، سعید نقدی و علی احمدی‌نیا، مدیران کانال‌های تلگرامی در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۹۵ اشاره شده است. این افراد در مردادماه ۱۳۹۶ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی محاکمه و به ۲۳ سال حبس محکوم شدند. این وب‌نگاران هم‌اکنون در انتظار رای دادگاه تجدید نظر به شکل موقت آزاد هستند.


در رابطه با سهیل عربی عکاس ۳۳ ساله که در روز ۱۶ آبان‌ماه سال ۱۳۹۲ توسط ماموران قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران بازداشت شد و از آن زمان تاکنون بدون مرخصی در زندان در زندان به سر برده است، آمده است:”او برنده‌ی جایزه ۲۰۱۷ گزارشگران بدون مرز در بخش شهروند خبرنگار بود”.

 سهیل عربی در تاریخ ۳۱ شهریورماه ۹۷ توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به اتهامات “فعالیت تبلیغی علیه نظام” و “تشویش اذهان عمومی” به سه سال حبس، سه سال تبعید و جزای نقدی محکوم شد.


این زندانی عقیدتی محبوس در زندان تهران بزرگ، پیشتر نیز در تیرماه سال جاری از بابت پرونده‌ای که در دوران زندان بر علیه او و همسر سابقش مفتوح شده بود، طی حکمی توسط قاضی مقیسه، به اتهامات “تبلیغ علیه نظام” و “توهین به مقدسات” به تحمل ۶ سال حبس محکوم شد.


گفتنی است که گزارشگران بدون مرز از آغاز سال میلادی ۲۰۱۷ بیش از ۹۴ مورد بازداشت برای جرایم اینترنتی  در سراسر ایران شمارش کرده  و اعلام کرده است:”در موارد بسیاری مقامات امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی ایران روزنامه‌نگاران و شهروند خبرنگاران را با اتهام‌هایی چون «جرایم ریانه‌ای» یا «غیر اخلاقی» تحت پیگرد قرار می‌دهند”.

لازم به ذکر است که جمهوری اسلامی ایران در رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات ۲۰۱۸ گزارش‌گران بدون مرز از میان ١٨٠ کشور جهان در رده ١۶۴ قرار دارد.


برچسب ها :


مهران زهراکار، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین، دوران محکومیت ۲ ساله خود را در این زندان سپری می‌کند. این زندانی سیاسی از بابت اتهام “توهین به رهبری” به ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده‌ است. آقای زهراکار مولف چندین کتاب در حوزه سیاست و جامعه شناسی است.مهران زهراکار، زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ سالن ۹ زندان اوین از حدود ۵ ماه قبل تحمل دوران محکومیت خود را آغاز کرده است.


این زندانی سیاسی در تاریخ ۲۷ تیرماه سال جاری همزمان با صدور حکم قطعی، بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت خود روانه زندان اوین شده بود.

این زندانی ۴۶ ساله در تاریخ ۱۳ اسفندماه سال گذشته در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه به اتهام “توهین به رهبری” به دو سال حبس تعزیری محکوم شد.


مهران زهراکار در تاریخ ۲۵ آذرماه ۹۶ توسط شعبه ۳۳ دادسرای اوین احضار و بازداشت و در تاریخ ۲۸ آذر ماه پس از اتمام مراحل بازجویی با قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شده بود.


وی که هم‌اکنون ۵ ماه از محکومیت خود را پشت سر گذاشته با احتساب ایام بازداشت قبلی در تاریخ ۱۲ تیرماه ۹۹ با پایان دوران محکومیت از زندان آزاد خواهد شد.


مهران زهراکار، متولد ۱۳۵۱، مولف چند جلد کتاب از جمله “غرب چگونه غرب شد، مقایسه ریشه های اجتماعی انقلاب مشروطه در ایران و انقلاب کبیر در فرانسه و ویژگی‌های مهم قدرت و سیاست در یک قرن گذشته در ایران” بوده است که در فاصله سال‌های ۸۷ تا ۹۱ منتشر شده‌اند.


برچسب ها :


بازداشت دو نوکیش مسیحی دیگر در اهواز توسط ماموران وزارت اطلاعاتروز یکشنبه یازدهم آذرماه، همزمان با بازداشت نوکیشان مسیحی «شیما» و «شکوفه زنگنه» در اهواز دو شهروند نوکیش مسیحی دیگر نیز با نام‌های «فرزاد بهزادی‎زاده» و «عبداله یوسفی شیخ رباط» بازداشت شدند.


خانواده‎های این نوکیشان مسیحی برای پیگیری از وضعیت فرزندان‌شان به ستاد خبری اطلاعات مراجعه کردند، اما نه تنها پاسخ روشنی به آن‎ها داده نشد حتی با بدرفتاری و برخورد توهین آمیز روبرو شدند.


طبق اطلاعات بدست آمده “فرزاد بهزادی‌زاده” در محل کارش در مرکز پشتیبانی بانک تجارت بازداشت شده است.


ماموران پس از بازداشت، وی را به منزلش برده‌ و آن‌ مکان را مورد تفتیش و بازرسی قرار دادند.


این گزارش می افزاید چند روز پس از بازداشت نوکیش مسیحی “فرزاد بهزادی‌زاده” وی از محل بازداشت خود با خواهرش تماس گرفته و از او می‌خواهد در اتاق‌اش در جایی مشخص که قبلن دو جلد کتاب قرار داده بود را برداشته و به ستاد خبری اداره اطلاعات تحویل دهد.


دیگر نوکیش مسیحی “عبداله یوسفی شیخ رباط” نیز در همان روز (یکشنبه یازدهم آذرماه ۱۳۹۷)، بازداشت می‎شود و پس از بازرسی از منزل وی نیز تعدادی کتاب و سی‌دی ضبط و ضمیمه پرونده او به بازداشتگاه منتقل مش‌شود.


گفتنی است هر دو نوکیش مسیحی در زندان شهرستان ملاثانی استان خوزستان در بازداشت بسر می برند.


 خانواده‎های این افراد برای پیگیری از وضعیت فرزندان‌شان به ستاد خبری اداره اطلاعات و دیگر سازمان‌های مربوطه مراجعه کردند اما نه تنها پاسخ روشنی به آن‎ها داده نشد، حتی با بدرفتاری و برخورد توهین آمیز روبرو شدند و به خانواده هایشان گفته شده اتهام این افراد «سیاسی» است و باید منتظر باشید تا زمان دادگاه آن‌ها شما را از وضعیتشان مطلع کنیم.


چندی پیش نیز، رسانه های نزدیک به نهادهای امنیتی با انتشار گزارشی مدعی شدند تعدادی از شهروندان از جمله شهروندانی با تابیعیت کشورهای دیگر در یکی از محافل مسیحی، مورد برخورد نهادهای امنیتی قرار گرفتند و دستگیر شدند.


در گزارشی که توسط خبرگزاری مهر با ادبیات مرسوم نهادهای امنیتی تنظیم شده بود بدون ذکر تعداد و جزییات فعالیت افراد آمده است “اعضای این باند که غیر از عوامل داخلی، متشکل از اتباع بیگانه هستند، با هدایت مستقیم از سوی رژیم‌ صهیونیستی، ضمن تبلیغ و تبشیر مسیحیت در نقاط مختلف کشور، افراد زیادی را نیز به فرقه مسیحیت تبشیری جذب کرده‌ بودند”.


این خبرگزاری بدون ذکر جزییات از این بازداشت ها مدعی شد که “نقشه تسخیر ایران و توهین به اسلام، مقدسات و اهل‌بیت، از برجسته‌ترین مستندات مکشوفه از جریان مزبور است”.


لازم به یادآوری است که شیما و شکوفه زنگنه دو نوکیش مسیحی حدود دو هفته پیش توسط ماموران وزارت اطلاعات در شهر اهواز بازداشت شدند.


برخورد با نوکیشان مسیحی در ایران در حالی صورت می گیرد که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.


شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در اواخر آبان‌ماه سال جاری در قطعنامه‎ای به افزایش شمار اعدام‌ها و اعدام مجرمان زیر ۱۸ سال، نقض حق آزادی بیان و نقض حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی، سرکوب معترضان و روزنامه‎نگاران، شکنجه و بدرفتاری در زندان‌ها، بازداشت و محکومیت دوتابعیتی‌ها و زیر پا گذاشتن حقوق زنان در ایران اشاره کرده و نوشته وضعیت حقوق بشر در ایران وخیم‌تر شده است. این در حالیست که حسن روحانی ادعا کرده بود قصد دارد وضعیت اقلیت‌های دینی و قومی در ایران را بهبود بخشد.


لازم به اشاره است علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به‌عنوان یک اقلیت دینی به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.


برچسب ها :


تصویب قطع‌نامه نقض حقوق بشر در ایران از سوی مجمع عمومی سازمان ملل / متن کامل قطعنامه
 

روز گذشته مجمع عمومی سازمان ملل به قطع‌نامه‌ی نقض حقوق بشر در ایران که پیشتر در کمیته‌ی سوم این مجمع به تصویب رسیده بود رای داد. این قطع‌نامه با ۸۴ رای موافق، ۳۰ رای مخالف و ۶۷ رای ممتنع به تصویب رسید. در این قطع‌نامه در مورد حقوق بازداشت‌شدگان، زندانیان و وضعیت زندان‌های ایران ابراز نگرانی شده و از مسئولین جمهوری اسلامی ایران درخواست شده است که به همه‌ی اشکال تبعیض علیه زنان، اقلیت‌های مذهبی و قومی پایان داده شود. هم‌چنین از مسئولین حکومت ایران درخواست شده است که همه‌ی کسانی که به خاطر ابراز عقیده یا اندیشه‌ی خود یا فعالیت‌های صلح‌آمیز برای دفاع از حقوق خود زندانی شده‌اند آزاد شوند. از طرفی تاکید شده است که باید اعدام افرادی که در زمان ارتکاب جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشته‌اند و هم‌چنین اعدام در ملا عام متوقف شود.


دوشنبه ۲۶ آذرماه در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در در نیویورک قطع‌نامه‌ای در ۲۷ بند در باره‌ی نقض حقوق بشر در ایران به تصویب رسید.  پیش‌نویس متن این قطع‌نامه توسط کانادا و چند کشور دیگر تهیه شده و با ۸۵ رای مثبت، ۳۰ رای منفی و ۶۸ رای ممتنع در کمیته‌ی سوم به تصویب رسیده بود.


ترجمه متن کامل قطعنامه‌ نقض حقوق بشر در ایران در ادامه می‌آید:

وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران


مجمع عمومی؛


بر اساس سرشت سازمان ملل، اعلامیه جهانی حقوق بشر، میثاق‌های بین‌المللی در باره حقوق بشر و دیگر اسناد بین‌المللی حقوق بشر،


با یادآوری قطع‌نامه‌های پیشین در مورد وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران که آخرین مورد آن قطع‌نامه‌ی ۷۲/۱۸۹ در تاریخ ۱۹ دسامبر ۲۰۱۷ است.


با توجه به گزارش ارسال‌شده توسط دبیرکل مطابق با قطع‌نامه‌ ۷۲/۱۸۹ و گزارش ارسال‌شده به شورای حقوق بشر توسط گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد حقوق بشر در ایران در تاریخ ۲۳ مارس ۲۰۱۸.


۱.سوگند رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران برای ارتقای وضعیت حقوق بشر در این کشور را یادآوار می‌شود.


۲.از اصلاحات مربوط با قوانین مباره با مواد مخدر که در نوامبر ۲۰۱۷ تصویب شد استقبال می‌کند، که اعمال اجباری مجازات مرگ در مورد جرایم مرتبط با مواد مخدر که منجر به کاهش اعدام‌های مربوط به مواد مخدر ‌شد و پرونده‌های زیادی بر اساس این اصلاحات مورد بازبینی قرار گرفت، قوه قضاییه مسئولیت تبدیل مجازات مرگ برای جرایم مربوط به مواد مخدر به مجازات زندان را به عهده دارد.


۳.لایحه‌ی تاییدشده توسط مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران درمورد حقوق کودکان و جوانان در جولای ۲۰۱۸ را تایید می‌کند، که در صورت تصویب و اجرای آن گام مهمی در حمایت از کودکان و جوانان در برابر خشونت و سواستفاده خواهد بود.


۴.از تعهدات مسئولین ایرانی مبنی بر ارتقای وضعیت زنان و همچنین از معرفی لایحه‌ای جامع مبنی بر ضمانت حمایت از زنان در برابر خشونت استقبال می‌کند.


۵.از تعاملات جمهوری اسلامی ایران با نهادهای معاهدات حقوق بشری استقبال می‌کند، که ارسال گزارش‌های دوره‌ای و به ویژه تعامل حکومت جمهوری اسلامی ایران با کمیته‌ی حقوق کودکان و کمیته‌ی حقوق معلولین و مشارکت حکومت مذکور برای بازرسی‌های دوره‌ای را شامل می‌شود.


۶.از تداوم تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران برای میزبانی شمار زیادی از مهاجرین افغان و ارائه‌ی خدمات بنیادی به آن‌ها، به‌ویژه ارائه‌ی خدمات بهداشتی وآموزشی به کودکان استقبال می‌کند.


۷.از روابط پیوسته و گفت‌وگو مابین جمهوری اسلامی ایران و گزارشگر ویژه‌ی سازمان ملل در مورد حقوق بشر در ایران، همچنین دیگر دارندگان مجوز رویه‌های ویژه استقبال می‌کند.


۸.از آمادگی شورای عالی حقوق بشر ایران‌ و دیگر نهادها به منظور گفت‌وگوی دوجانبه در مورد حقوق بشر استقبال می‌کند.


۹.با وجود موارد ذکر شده و کاهش تعداد اعدام‌ها برای جرایم مرتبط با مواد مخدر نگرانی شدید خود را در مورد تعداد بالای اعمال و اجرای مجازات اعدام توسط جمهوری اسلامی ایران ابراز می‌دارد، جمهوری اسلامی ایران در ادامه نقض تعهدات بین‌المللی خود به اعدام افرادی که در زمان ارتکاب جرم کمتر از ۱۸ سال داشته‌اند ادامه می‌دهد، که این امر معاهده حقوق کودکان را نقض می‌کند، همچنین اعدام افرادی که تحت فشار مجبور به اعتراف به ارتکاب جرم شده‌اند ادامه دارد که ناقض معاهده حقوق مدنی و سیاسی است، همچنین در مورد اجرای اعدام بدون اطلاع خانواده‌ی فرد ابراز نگرانی می‌کند، از جمهوری اسلامی ایران درخواست می‌کند به شکل عملی و قانونی به اعدام‌های در ملا عام پایان بدهد، که دستور الغای آن در سال ۲۰۰۸ توسط رئیس سابق قصه قضاییه صادر شده است.


۱۰.از جمهوری اسلامی ایران درخواست می‌شود تضمین کند که هیچ فردی تحت شکنجه و خشونت یا رفتارهای غیرانسانی و تحقیرآمیز و تنبیه قرار نگیرد، که شامل خشونت جنسی و تنبیهاتی می‌شود که به‌شدت با سرشت جرم مغایرت دارند، این تضمین باید مطابق با اصلاحات قانون جزا و تضمین‌های قانونی جمهوری اسلامی ایران و تعهدات بین‌المللی صورت پذیرد.


۱۱.از جمهوری اسلامی ایران درخواست می‌شود بازداشت‌های خودسرانه که به صورت سیستماتیک و گسترده در جریان است را متوقف کند، از جمله بازداشت شهروندان دو ملیتی و خارجی، درخواست می‌شود کسانی به صورت خودسرانه بازداشت شده‌اند آزاد شوند، همچنین درخواست می‌شود که دادرسی عادلانه، از جمله دسترسی به وکیل قانونی به انتخاب خود فرد از زمان بازداشت تا طی تمام مراحل دادگاه و تدیدنظر، حق شکنجه‌نشدن و مورد رفتار غیرانسانی و تحقیرآمیز واقع‌نشدن، حق آزادی با وثیقه تا زمان برگزاری دادگاه و معالجه را به لحاظ عملی و قانونی تضمین کند.


۱۲.از جمهوری اسلامی ایران درخواست می‌شود کسانی که به خاطر تلاش برای ارتقای حقوق بشر و حق اساسی آزادی خود دستگیر شده‌اند آزاد شوند، از جمله کسانی که در اعتراضات و تظاهرات به دور از خشونت دستگیر شده‌اند، همچنین درخواست می‌شود احکام سخت‌گیرانه از جمله مجازات مرگ و تبعید‌ها طولانی‌مدت و انتقام علیه افرادی که با مکانیسم‌های حقوق بشر سازمان ملل همکاری یا تلاش برای همکاری داشته‌اند لغو شود.


۱۳.درخواست از جمهوری اسلامی برای رسیدگی به شرایط نامطلوب زندان‌ها، پایان دادن به جلوگیری از دسترسی زندانی‌ها به خدمات پزشکی و درمانی که در مواردی آن‌ها را در معرض خطر مرگ قرار داده است، پایان دادن به حصر خانگی سران اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹ در حالی که در مورد سلامتی آن‌ها نگرانی‌های جدی وجود دارد، همچنین پایان دادن به فشار بر بستگان و نزدیکان آن‌ها که در بعضی موارد شامل دستگیری آنها نیز می‌شود، همچنین درخواست از جمهوری اسلامی مبنی بر تاسیس زندان‌های معتبر، استاندارد و مستقل که مقدمات نطارت برای بررسی شکایات در آن مهیا شده باشد.


۱۴.درخواست از جمهوری اسلامی، قوه‌ی قضاییه و نهادهای امنیتی مبنی بر مهیا کردن محیطی امن و فعال که جامعه‌ی مدنی در آن بتواند به لحاظ قانونی و عملی به شکلی آزاد و پلورال فعالیت کند، همچنین درخواست از جمهوری اسلامی ایران برای پایان دادنِ عملی و قانونی به محدودیت‌های گستردی و جدی آزادی‌های بیان و عقیده در فضاهای دیجیتال و مجازی، تضمین آزادی انجمن‌های صلح‌آمیز، همچنین پایان دادن به فشار، ارعاب، اذیت و آزار مخالفان سیاسی، مدافعان حقوق بشر، زنان، اقلیت‌ها، رهبران کارگری، فعالان و مدافعان حقوق دانشجویان، محیط زیست، فیلم‌سازان، روزنامه‌نگاران، وبلاگ‌نویسان، فعالان حوزه‌ی رسانه و مدیران و ادمین‌های گروه‌ها و صفحات رسانه‌های اجتماعی، رهبران مذهبی، هنرمندان، وکلای دادگستری و خانواده‌های آن‌ها، همچنین پایان دادن به فشار بر خانواده‌های وابسته به اقلیت‌های مذهی رسمی و غیررسمی.


۱۵.درخواست موکد از جمهوری اسلامی ایران برای پایان دادن به همه‌ی اشکال تبعیض و نقض حقوق زنان و دختران به لحاظ قانونی و عملی، از جمله احترام به حق آزادی فعالیت، آزادی مذهب یا عقیده، آزادی کار، همچنین اقدامات لازم برای تضمین حمایت و محافظت از زنان و دختران در برابر خشونت، حق برخوداری برابر از عدالت، برای مثال در موارد ازدواج زودهنگام یا اجباری، همچنین از جمهوری اسلامی ایران درخواست می‌شود کمیته‌ی حقوق کودکان را برای ترویج، حمایت و مشارکت زنان در امور سیاسی و تصمیم‌گیری درباره‌ی دیگر امور اجتماعی کارا کند و همه‌ی اشکال محدودیت‌های دسترسی زنان به آموزش، مشارکت آنها در بازار کار و امور اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی را الغا کند.


۱۶.از جمهوری اسلامی ایران درخواست می‌شود که به همه‌ی اشکال تبعیض و نقض حقوق بشر به لحاظ قانونی و عملی در مورد افراد متعلق به اقلیت‌های مذهبی، قومی و زبانی رسمی و غیررسمی، از جمله عرب‌ها که عرب‌های اهوازی را شامل می‌شود، آذری‌ها، بلوچ‌ها، کردها و ترکمن‌ها و مدافعین حقوق این اقلیت‌ها پایان بدهد.


۱۷.بیان نگرانی شدید در مورد محدودیت‌های حق آزادی اندیشه، مذهب و عقیده، محدودیت‌های مربوط به مکان‌های مربوط به عبادت، حمله به اماکن مریوط به عبادت و خاکسپاری و دیگر موارد نقض حقوق بشر، که فقط ارعاب، تهدید، آزار، شکنجه و دستگیری خودسرانه را شامل نمی‌شود، بلکه شامل جلوگیری از دسترسی به امکان آموزش و همچنین تحریک و نفرت‌پراکنی علیه اقلیت‌های رسمی و غیر رسمی مانند مسیحیان، دراویش گنابادی، یهودی‌ها، مسلمانان صوفی، مسلمانان سنی، یارسان‌ها، زرتشتی‌ها و بهایی‌ها نیز می‌شود. از جمهوری اسلامی ایران درخواست می‌شود کهِ همه‌ی اعضای مذهب‌ها و ادیان که به خاطرت پیوستن یا عضویت در آن مذهب یا دین بازداشت شده‌اند آزاد شوند، از جمله رهبر بهاییان که از سال ۲۰۰۸ به صورت خودسرانه بازداشت شده است و هنوز در زندان به سر می‌برد.


۱۸.از جمهوری اسلامی ایران درخواست می‌شود که تمام اشکال تبعیض در مورد مذهب، عقیده و باورها از بین برود، این تبعیض‌ها شامل مدودیت‌های اقتصادی مانند پلمب‌کردن یا مصادره کردن محل کسب و کار، لغو مجوز و جلوگیری از اشتغال اعضای این مذاهب در بخش دولتی یا خصوصی مانند مراکز دولتی، نظامی و نهادهای اداری ویژه می‌شود. همچنین دیگر موارد و مصادیق خشونت علیه اعضای گروه‌های مذهبی رسمی و غیررسمی و مصونیت کسانی که علیه آن‌ها خشونت روا می‌دارند باید پایان یابد.


۱۹.از جمهوری اسلامی ایران درخواست می‌شود که یک فرآیند جامع پاسخگویی برای پاسخ به موارد نقض حقوق بشر راه بیاندازد، تا موارد خشونت علیه معترضین در تظاهرات‌های صلح‌آمیز و موارد مرگ و میر مشکوک در بازداشت را بررسی کند. همچنین از حکومت جمهوری اسلامی درخواست می‌شود تا به مصونیت‌ اعضای قوه‌ی قضاییه و نهادهای امنیتی که چنین خشونت‌هایی را روا داشته‌اند پایان بدهد.


۲۰.به علاوه از جمهوری اسلامی ایران درخواست می‌شود که تعهدات خود در معاهدات حقوق بشری‌ای که بخشی از آن‌ها است را به جا بیاورد.


۲۱.از جمهوری اسلامی ایران درخواست می‌شود تا تعاملات خود با سازوکارهای بین‌المللی را بشر تقویت کند:


الف. همکاری کامل با گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد حقوق بشر در ایران، که این همکاری پذیرش درخواست‌های مکرر او برای دیدار و بازرسی از ایران به منظور انجام وظیفه را نیز شامل می‌شد.


ب. افزاریش همکاری با دیگر سازوکارهای ویژه، از جمله درخواست برای دسترسی به کشور و بازرسی از جاهایی که نیاز به مجوز دارند یا دسترسی به قلمرو آن‌ها محدود یا ممنوع شده است، بدون اینکه جمهوری اسلامی شرایط خاصی را به بازدیدکنندگان تجمیل کند.


ج. ادامه همکاری با نهادهای معاهده، از جمله ارسال گزارش به میثاق بین‌المللی در مورد حقوق سیاسی و مدنی، کنوانسوین بین‌المللی از بین بردن همه‌ی اشکال تبعیض نژادی و میثاق بین‌المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی.


د. اجرای همه‌ی بازرسی‌های دوره‌ای پذیرفته‌شده از نخستین دوره‌ی آن در سال ۲۰۱۰ و دومین دوره در سال ۲۰۱۴، همراه با مشارکت کامل و هوشمند جامعه‌ی مدنی مستقل و دیگر سهامداران در فرآیند اجرا، همچنین مشارکت سازنده در سومین دوره بازرسی در سال ۲۰۱۹.


ه. تعامل جمهوری اسلامی ایران با فرآیند بازرسی جهانی دوره‌ای از طریق ادامه‌ی همکاری در مورد حقوق بشر و اصلاحات قضایی با سازمان ملل، از جمله کمیساریای عالی حقوق بشر در سازمان ملل.


و. به جا آوردن تعهد خود برای ایجاد موسسه مستقل ملی حقوق بشر، که تاسیس آن در فرآیند بازرسی دوری‌ای اول و دوم توسط شورای حقوق بشر زیر نظر کمیته‌ی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بررسی شده است.


۲۳.از جمهوری اسلامی ایران درخواست می‌شود که وعده‌های رئیس جمهور مبنی بر احترام به حقوق بشر و اقدامات عملی در این زمینه پایبند باشد و تضمین کند که قوانین ملی کشور با تعهدات بین‌المللی حقوق بشر مطابقت داشته و مطابق با آنها به اجرا درمی‌آیند.


۲۴.همچنین از جمهوری اسلامی ایران درخواست می‌شود که به موارد ذکرشده توسط دبیرکل و گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد حقوق بشر در ایران رسیدگی کند، همچنین در مورد قطع‌نامه‌های پیشین مجمع عمومی با احترام قانونی و عملی به حقوق بشر اقدام کند.


۲۵.موکدا فرآیندهای ویژه با تمرکز بر تحقیق و گزارش‌دهی در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران را تشویق می‌کند.


۲۶.از دبیرکل درخواست می‌شود که در هفتاد و چهارمین جلسه‌ی مجمع عمومی گزارشی موقت در باره‌ی پیشرفت‌های قطع‌نامه‌ی کنونی و توصیه‌ها و پیشنهادها برای ارتقای اجرای آن را در اختیار شورای حقوق بشر بگذارد.


۲۷.تصمیم دارد در هفتاد و چهارمین جلسه‌ی خود با عنوان “ارتقا و حمایت از حقوق بشر” به بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران ادامه بدهد.


برچسب ها :


شب گذشته تعدادی از کارگران فولاد اهواز که در سی‌وهفت روز گذشته دست به تجمعات اعتراضی اعتراضی زده بودند، بازداشت شدند.در این خبر به تعداد کارگران بازداشتی اشاره‌ای نشده است؛ با این حال منابع کارگری در خوزستان از بازداشت دستکم ۱۵ نفر از معترضان خبر داده‌اند.


گفتنی است که روز یکشنبه ۲۵ آذرماه ۹۷، سی‌‌‌و‌هفتمین روز تجمعات اعتراضی کارگران شرکت فولاد اهواز شکل گرفت.
با این حال علیرغم احضار و تهدید کارگران طی روزهای گذشته از سوی اداره اطلاعات اهواز و حضور گسترده نیروهای نظامی، طی روز جاری، کارگران معترض امروز نیز به خیابان آمده و با سر دادن شعارهایی از جمله “اهواز شده فلسطین مردم چرا نشستید”، “اسلام را پله کردند مردم را ذله کردند”، “دشمن ما همین‌جاست دروغ می‌گن آمریکاست”، “حسین حسین شعارشون دزدیا افتخارشون”، “صدای هر کارگر مرگ بر ستمگر”، “این‌همه بی عدالتی، هرگز ندیده ملتی”، “نصر من الله و فتح قریب، مرگ بر این دولت مردم فریب”، “استثمار، بیکاری، پرچم مایه‌داری”، “مرگ بر مافیا” و فریاد “الله اکبر” در سطح شهر و در مقابل نیروهای نظامی خواهان رسیدگی به مطالبات خود شدند.


روز گذشته همزمان با تجمعات اعتراضی کارگران شرکت فولاد اهواز حضور پر تعداد ماموران نیروی انتظامی و گارد ویژه در سطح شهر اهواز دیده می‌شد.


خواسته اصلی کارگران معترض این شرکت ”لغو خصوصی سازی، واگذاری شرکت به بخش دولتی، آزادی کارگران زندانی و پرداخت دستمزدهای معوقه” است.


گروه ملی صنعت فولاد توسط گروه سرمایه‌گذار امیرمنصور آریا در اهواز اداره می‌شد. به گفته کارگران بعد از تشکیل پرونده قضایی برای متهم پرونده که اعدام شد، این واحد صنعتی زیر نظر قوه قضاییه قرار گرفت و بعد به بخش خصوصی منتقل شد.


کارگران فولاد خوزستان، چند ماه است که حقوق نگرفته‌اند. آنها اواخر سال گذشته نیز در اعتراض به عدم دریافت حقوق، دست به تجمع اعتراضی زده بودند.


طی ماه گذشته همزمان با تجمعات اعتراضی کارگران فولاد اهواز و پیش از آن، کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه نیز در خیابان‌های شهر شوش با تجمعات مداوم خود خواستار رسیدگی به مطالباتشان شده بودند.


اسماعیل بخشی فعال کارگری بازداشت شده در جریان تجمعات کارگران نیشکر هفت تپه روز چهارشنبه پس از ۲۴ روز با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده است. سپیده قلیان، فعال مدنی که همزمان با وی بازداشت شده بود نیز همچنان در بازداشت به سر می‌برند.


همچنین علی نجاتی، عضو سندیکای کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه نیز با گذشت هفده روز از زمان بازداشت که با ضرب و شتم همراه بوده است کماکان در بازداشت و بی‌خبری به‌سر می‌‌برد.


در ارتباط با تجمعات کارگری استان خوزستان در تاریخ ۱۳ آذرماه عسل محمدی، فعال کارگری و دانشجوی داروسازی واحد علوم دارویی دانشگاه آزاد تهران نیز توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شده و ابتدا به شوش و سپس به اهواز منتقل شده است.


برچسب ها :


عوارض ناشی از اعتصاب غذا بر کسی پوشیده نبوده و نیست. با این حال این اقدام گاهی تبدیل به آخرین راه رسیدن به یک خواسته جمعی و یا فردی برای زندانیان می‌شود. طی سال جاری بسیاری از زندانیان به عنوان آخرین راه برای رسیدن به خواسته‎هایشان دست به اعتصاب غذای اعتراضی زدند. بسیاری از این اعتصاب‌ها در اعتراض به عدم رسیدگی به مشکلات پرونده، مراعات نشدن حقوق زندانی و یا بازداشتی و بلاتکلیفی‌های بلندمدت بوده است. هم‌اکنون نیز تعدادی از زندانیان محبوس در زندان‌های مختلف کشور کماکان در حال اعتصاب غذا بوده و نزدیکانشان روزبه‌روز شاهد تحلیل جسم و جان عزیزان در بندشان هستند. روز چهارشنبه ۲۱ آذرماه یکی از این زندانیان در پی اعتصاب غذا جان خود را از دست داد.هم‌اکنون چندین زندانی محبوس در زندان‌های مختلف کشور به دلایل مختلف در اعتصاب غذا هستند.


این عمل اعتراضی غالبا پس از نامه‌نگاری‌ها و پیگیری‌های مختلف در ارتباط با حقوق نقض شده و درخواست‌های این زندانیان در پی بی‌توجهی مسئولان مربوطه به موضوع اعتراضی آغاز شده است. گزارش پیش رو  نگاهی به اسامی، دلایل و زمان آغاز اعتصاب‌های در جریان خواهد داشت.


لیست پیش رو شامل دو بخش است، بخش نخست به اعلام هویت و شرایط زندانیان سیاسی، امنیتی یا عادی که تداوم اعتصاب غذای آنان تا زمان تنظیم این گزارش تایید شده است می پردازد، در دومین قسمت این گزارش به زندانیانی پرداخته شده است که خبر اعتصاب غذای آنان مدتی پیش تایید شده اما در زمان تنظیم این گزارش امکانی برای تایید تداوم اعتصاب غذای آنان نبوده است؛ به این معنی که امکان دارد این زندانیان کماکان در اعتصاب باشند یا به اعتصاب خود پایان داده باشند.


زندانیانی که تداوم اعتصاب آن‌ها تایید شده است

قاسم قنبری، زندانی سیاسی محبوس در زندان یاسوج

قاسم قنبری، زندانی سیاسی محبوس در زندان یاسوج در اعتراض به عدم موافقت دادستانی با مرخصی خود از تاریخ ۱۰ آذرماه دست به اعتصاب غذا زده است.


وی در پی اعتصاب غذا به دلیل حال نامناسب جسمی در تاریخ ۱۲ آذرماه به بیمارستان منتقل شده بود.

قاسم قنبری در مهرماه سال جاری در پی اعتراضات زندانیان محبوس در زندان گچساران به زندان آبادان و سپس به زندان یاسوج تبعید شده است.


این زندانی در دی‌ماه سال ۹۵ به سه سال حبس محکوم شد و در تیرماه سال جاری جهت گذراندن حبس به زندان گچساران منتقل شده بود.


عبدالوحید عود و حافظ جنید، زندانیانی از زندان زاهدان

این دو زندانی محبوس در زندان زاهدان، به دلیل بدرفتاری مسئولان زندان و انتقال به قرنطینه زندان زاهدان از تاریخ ۲۹ آبان‌ماه در اعتصاب بوده و با وضعیت نامناسبی در سلول انفرادی نگهداری می‌شدند. عبدالوحید عود، روز پنجشنبه ۲۲ آذرماه با دستور مسئولان زندان زاهدان، به زندان دیگری تبعید شده است. درخصوص محل تبعید وی نیز به خانواده‌شان اطلاعی نداده‌اند و خانواده آقای عود هم‌اکنون در نگرانی به سر می‌برند.


این زندانیان مدعی هستند دلیل انتقال تنبیهی خود را نمی‌دانند و قربانی رفتار سلیقه‌ای مسئولین زندان هستند.


عبدالوحید عود از جمله افرادی است که به تازگی نامه ای خطاب به گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل نوشته و از او خواستند تا در دفاع از حقوق زندانیان سیاسی بکوشد.


محمود ناجی، زندانی امنیتی محبوس در زندان اوین

محمود ناجی، زندانی امنیتی محبوس در زندان اوین از تاریخ ۱۹ آذرماه در اعتراض به عدم پاسخگویی مسئولان در ارتباط با اتهامات و پرونده وی و همچنین عدم موافقت با مرخصی خود دست به اعتصاب غذا زده است.


محمود ناجی به دلیل عدم موافقت مسئولان با مرخصی خود دست به اعتصاب غذا زده است. خواسته دیگر این زندانی رسیدگی مجدد و شفاف‌سازی پرونده و اتهاماتش است. وی مدعی است که تاکنون علیرغم درخواست‌های مکررش اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است.


لازم به ذکر است محمود ناجی، ۳۸ ساله از سال ۸۸ به اتهاماتی از جمله “همکاری با دولت متخاصم” به ۱۰ سال حبس محکوم شد. آقای ناجی مردادماه سال جاری از زندان رجایی شهر کرج به اندرزگاه ۸ سالن ۱۰ زندان اوین منتقل شده است.


زندانیان سیاسی محبوس در بند ۷ زندان اردبیل

از روز یکشنبه ۱۸ آذرماه ۹۷، زندانیان سیاسی محبوس در بند ۷ زندان اردبیل دست به اعتصاب غذای دسته جمعی زده‌اند.


پیشتر یک منبع مطلع در این خصوص گفت: “چندی پیش یک زندانی مبتلا به بیماری عفونی واگیردار بدون اطلاع سایر زندانیان از وضعیت وی به این بند منتقل شد. هفته گذشته در پی اعتراض زندانیان نسبت به این موضوع، تلفن بند این زندان قطع شده است. زندانیان محبوس در بند ۷ موسوم به بند سیاسی زندان اردبیل به دلیل عدم رسیدگی مسئولین به این وضعیت از روز گذشته دست به اعتصاب غذا زده‌اند، آنها معتقدند که محل نگهداری بیمار در مرکز درمانی است نه در جایی که هم برای بیمار مضر است و هم برای سایرین”.


این منبع مطلع همچنین افزود: “به دلیل شرایط غیر بهداشتی نگهداری زندانیان در این بند و تعداد بالای زندانی نسبت به ظرفیت آن احتمال ابتلای سایر زندانیان به این بیماری بسیار زیاد است”.


لازم به ذکر است “علی پژگل، نور احمد حسن زهی، عبدالکریم شه بخش، ماهر کعبی، شیراحمد شیرانی و محمد صابر ملک رئیسی” از جمله زندانیان سیاسی محبوس در زندان اردبیل هستند.


از میان این جمع محمدصابر ملک رئیسی در روزهای اخیر از بند خود به نقطه ای نامعلوم منتقل شده است و خبری از سرنوشت او در دست نیست.


روح‌الله مردانی، معلم و دانشجوی محبوس در زندان اوین

این معلم زندانی در اعتراض به وضعیت نامناسب زندان، عدم رسیدگی پزشکی مناسب به وضعیت جسمی از ۱۶ آذر ۹۷ دست به اعتصاب غذا زده است.


در مهرماه سال جاری حکم محکومیت روح‌الله مردانی، معلم و دانشجوی تهران، به ۲ سال حبس تعزیری تقلیل یافت.


این معلم دربند پیش‌تر به اتهام “اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت داخلی” به ۵ سال حبس و به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی” به تحمل یک سال حبس و دو سال محرومیت از حقوق اجتماعی از جمله ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده بود.


آقای مردانی، پیشتر نیز از تاریخ ۴ اردیبهشت‌ماه در اعتراض به بازداشت و بلاتکلیفی خود در زندان اوین دست به اعتصاب غذا زد و در تاریخ ۳۱ اردیبهشت پس از ۲۷ روز با وعده‌ی مسئولان قضایی مبنی بر تسریع در روند رسیدگی به پرونده‌اش به اعتصاب غذای خود پایان داده بود.


لازم به ذکر است که روح‌الله مردانی در تاریخ ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ به دلیل حضور در اعتراضات سراسری موسوم به “اعتراضات دی‌ماه” بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.


فرهاد میثمی، فعال مدنی محبوس در زندان اوین

این فعال مدنی از تاریخ ۱۰ مردادماه در اعتراض به بازداشت خود و سلب امکان معرفی وکیل اختیاری دست به اعتصاب غذا زده است.


محمد مقیمی وکیل این فعال مدنی روز شنبه هفته جاری در گفتگوی کوتاهی با خبرنگار هرانا ضمن تائید تداوم اعتصاب غذای این فعال مدنی گفت: “وضعیت جسمی فرهاد میثمی در جریان اعتصاب غذای بلند مدت بسیار نامناسب است و صرفا به دلیل تزریق اجباری سرم که علیرغم میل خودش در بهداری زندان انجام می‌شود تاکنون دوام آورده است”.


اعتصاب فرهاد میثمی واکنش بسیاری از فعالین مدنی و مدافعین حقوق بشر را در پی داشته است.


در تاریخ ۸ آذر ۹۷، کارشناسان سازمان ملل طی بیانیه‌ای خواستار تضمین حقوق و آزادی فعالانی شدند که به دلیل مخالفت با حجاب اجباری در ایران زندانی هستند.


پیش از این نیز دو تن از معلمان محبوس در زندان اوین و بیش از ۱۴۰۰ تن از پزشکان، کتاب‌فروشان، فعالان حوزه نشر و تحصیل‌کردگان دانشگاهی در کشور با نگارش نامه‌هایی سرگشاده نسبت به وضعیت این فعال مدنی ابراز نگرانی کرده و خواستار آزادی فوری وی شده‌اند.


لازم به ذکر است، در تاریخ ۹ مرداد ۹۷، فرهاد میثمی فعال مدنی در کتابخانه شخصی خود بازداشت شد. وی در مدت زمان بازجویی به «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور»، «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به حجاب به عنوان یکی از مقدسات ضروری اسلام» متهم شد.


نسرین ستوده وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر محبوس در زندان اوین

به دنبال وخامت وضعیت عمومی فرهاد میثمی، نسرین ستوده وکیل دادگستری در حمایت از وی از تاریخ ۵ آذر ماه ۹۷، اعتصاب غذای خود را آغاز کرده است.


پیام درفشان یکی از وکلای نسرین ستوده در گفتگوی کوتاهی با خبرنگار هرانا گفت: “نسرین ستوده از ۲۰ روز اخیر را به حمایت از فرهاد میثمی در اعتصاب غذا است و در صورت پایان اعتصاب طبق معمول گذشته شخصا ابلاغ خواهد کرد”.


این وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر پیشتر نیز در اعتراض به “بازداشت و فشارهای قضایی متعدد بر خانواده، بستگان و دوستان” خود از تاریخ ۳ شهریورماه دست به اعتصاب غذا زده و در تاریخ ۱۱ مهرماه پس از ۳۸ روز به اعتصاب خود پایان داده بود.


نسرین ستوده ۲۳ خرداد ماه سال جاری، در منزل خود بازداشت و روانه زندان شده بود. هنگام بازداشت به وی گفته شد که “بابت حکم ۵ سال حبس تعزیری بازداشت شده” است. اما پس از حضور در دادسرای مستقر در اوین برای او روشن شده که وکالت پرونده “دختران انقلاب” و دیگر فعالیت‌های حقوق بشری چون عضویت در انجمن لغو مجازات اعدام علت بازداشت او بوده است.


لازم به ذکر است رضا خندان، همسر نسرین ستوده نیز در تاریخ ۱۳ شهریورماه در منزل شخصی خود بازداشت شده و در همان روز پس از تفهیم اتهام در شعبه ۷ بازپرسی دادسرای اوین و صدور قرار وثیقه به زندان اوین منتقل شد.


زندانیان اعتصابی که از آخرین وضعیت آنان اطلاعی در دست نیست

مهدی طاها، زندانی محبوس در بند ۱۴ زندان ارومیه

مهدی طاها، زندانی محبوس در بند ۱۴ زندان ارومیه که اکنون ششمین سال از حبس ۱۵ ساله خود را طی می‌کند، از روز پنج‌شنبه ۸ شهریورماه در اعتراض به وضعیت خود در زندان دست به اعتصاب غذا زده است.


گفتنی است آقای طاها در ۶ سالی که تحمل حبس می‌کند از اعزام به مرخصی محروم مانده است. این زندانی معتقد است دلیل عدم اعزام او به مرخصی کارشکنی برخی مسئولین زندان به هدف انتقامجویی از او است.


از کیفیت اعتراض و آخرین وضعیت این زندانی اطلاعی در دست نیست.


عباس دهقان، درویش گنابادی محبوس در بند ۲-الف سپاه در زندان اوین

عباس دهقان ازجمله دراویش گنابادی است که در واقعه گلستان هفتم بازداشت شد. وی از تاریخ ۱۱ شهریورماه سال جاری دست به اعتصاب غذا زده است.


آقای دهقان برای پرونده‌‌ای که در دادگاه جنایی برای او باز شده بود مدت هفتاد روز تحت بازجویی قرار گرفت. وی در نتیجه‌ی ضربات پیاپی که در بازجویی به گوش او وارد کرده بودند، دچار نوعی از سکته و عفونت شدید شد. پزشکان برای درمان گوش این درویش گنابادی به کورتون متوسل شده بودند اما آقای دهقان پس از حمله‌ی روز هفتم شهریور گارد زندان به درویشان زندانی و در اعتراض به حصر دکتر نورعلی تابنده قطب دراویش گنابادی دست به اعتصاب غذا و دارو زد. در نتیجه وقفه در مصرف دارو باعث تشدید بیماری گوش او شد.


عباس دهقان که سال‌ها قبل یکی از کلیه‌هایش را به شکل انسان‌دوستانه و رایگان به یک بیمار نیازمند اهدا کرده بود تنها یک کلیه در بدن دارد و قوای جسمی او در نتیجه‌ی اعتصاب غذا و تحمل بار روانی بازجویی‌ها به شدت تحلیل رفته بود.


آقای دهقان در تاریخ ۹ مهرماه از زندان تهران بزرگ به بند ۲-الف سپاه در زندان اوین منتقل شده بود. از آن زمان تاکنون اطلاعی از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست.


وحید صیادی نصیری، زندانی عقیدتی فقید


در تاریخ ۲۱ آذرماه ۹۷ وحید صیادی نصیری، زندانی عقیدتی که در زندان لنگرود قم به سر می‌بُرد، در پی اعتصاب غذای ۶۰ روزه و عدم رسیدگی پزشکی در بیمارستان شهید بهشتی این شهر جان باخت. گفته می‌شود به دلیل اعتصاب غذای طولانی دستگاه گوارشی او قادر به جذب آب نبود. خانواده آقای نصیری طی تماس مسئولان زندان خبر فوت فرزند خود را دریافت کردند.


در پی وضعیت حقوقی پرونده، عدم دسترسی به وکیل، طرح اتهاماتی که آقای نصیری آن را رد می‌کرد و همین‌طور عدم رعایت اصل تفکیک جرایم این زندانی سیاسی از تاریخ ۲۱ مهرماه اعتصاب غذای خود را آغاز کرد.


این اعتصاب غذا در موارد کوتاهی به اعتصاب خشک تبدیل شد اما به گفته نزدیکان آقای نصیری در اواخر این اعتصاب دستگاه گوارشی به دلیل آسیب‌دیدگی جدی قادر به جذب آب نبود و لازم بود که رسیدگی پزشکی تخصصی تری به او صورت بگیرد.


بی‌توجهی مسئولین زندان به وضعیت سلامتی این زندانی نهایتا به وخامت حال عمومی او منتهی شد. این زندانی بصورت اورژانسی روز گذشته به بیمارستان شهید بهشتی شهر قم منتقل شد.


یک عضو خانواده آقای نصیری ضمن تایید این مطلب گفته بود “وحید که به تازگی از حبس آزاد شده بود مجدد اول مردادماه امسال توسط اطلاعات قم بازداشت شد و پس از یک هفته به زندان ساحلی قم منتقل شد.”


لازم به یادآوری است، وحید صیادی نصیری، فعال سیاسی بود که پیش تر در سالن فوق امنیتی ۱۰ در زندان رجایی شهر کرج به سر می‌برد، او از بابت پرونده سابق خود به اتهام توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام به ۲ سال و نیم حبس تعزیری محکوم شد و دوران محکومیت خود را در زندان اوین و رجایی شهر کرج سپری کرد،


صیادی نصیری در تاریخ ۲۵ اسفند ۹۶ با پایان دوران محکومیت خود از زندان آزاد شد. این زندانی در دادگاه بدوی به تحمل ۸ سال حبس محکوم شده بود که با اعمال عفو نوروزی با تقلیل حکم روبه‌رو شده بود.


اعتصاب غذا به عنوان یک روش بیان خواسته‌ی بدون خشونت به حالتی گفته می‌شود که فرد برای به دست آوردن خواسته‌ی خود یا رسیدگی به حقی که پایمال شده از خوردن و گاه آشامیدن پرهیز می‌کند. اعتصاب غذا می‌تواند به مرگ فرد منجر شود و بنابراین غالباً آخرین راهی است که فرد برای بیان نظرش یا به دست آوردن چیزی از آن استفاده می‌کند.


زندانیانی که در دوران بازداشت و یا حبس خود در کنار مشکلات هر روزه زندان دست به اعتصاب غذا نیز می‌زنند در واقع هزینه بسیار سنگینی از بابت مطالبات خود می‌پردازند؛ چرا که حتی اگر این اعتصاب منجر به مرگ آنها نشود، گرسنگی طولانی مدت و کمبود مواد حیاتی در بدن، عوارض و نشانه‌های بسیاری را تا سال‌های سال بلکه تا آخر حیاتشان به همراه خواهد داشت.

مرگ زندانیان سیاسی در ایران بر اثر شرایط محیطی، بدرفتاری و عدم رسیدگی پزشکی تعمدی سابقه‌ای طولانی دارد. وقایعی که کمتر تاکنون به مجازات عوامل آن منتهی شده است.

این در حالی است بر اساس “قوانین استاندارد حداقل برای رفتار با زندانیان” سازمان ملل متحد زندانیانی که نیاز به معالجات پزشکی در بیرون از زندان دارند باید به مراکز تخصصی و یا بیمارستان های غیرنظامی منتقل شوند.


برچسب ها :

پیوندهای روزانه
درباره ما

    به تصویر کشیدن جنایات و تبعیضات رژیم جمهوری اسلامی در حق مردم مظلوم یارسان و ایران Admin:Arman Yari
آمار وبلاگ
» بازدید امروز : 2
» افراد آنلاین : 1
» بازدید دیروز : 5
» بازدید ماه : 203
» بازدید سال : 11816
» کل بازدیدها : 31049
» مجموع اعضا : 3
» تعداد مطالب : 597
» تعداد نظرات : 3
کد های کاربر