RSSنامه زندانیان اردبیل به گزارشگر ویژه سازمان ملل؛ شکنجه ای به نام “جشن تولد” در اینجا اعمال میشود!!
جمعی از زندانیان محبوس در زندان اردبیل، با نگارش نامه‌ای سرگشاده خطاب به جاوید رحمان گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران، از نقض حقوق زندانیان محبوس در این زندان، پرده برداشته‌اند. این زندانیان با ذکر نمونه‌هایی از شکنجه‌های اعمال شده توسط مسئولان زندان از جمله توصیف شکنجه ای به نام “حشن تولد”، در بخشی از نامه خود می‌گویند “با اینکه قوانین و مقررات زندان‌ها از نظر تئوری ظاهراً بدون هیچ‌گونه کمی و کاستی است اما این تنها در مرحله تئوری قوانین زندان‌ها است و در مرحله اجرا وضع کاملاً متفاوت است. سازمان زندان‌های ایران که فقط نام سازمان اقدامات تأمینی و تربیتی کشور را به یدک می‌کشد، تنها در همین نام‌گذاری موفق و مثبت است و در عمل سازمانی کاملاً انتقام جو، شکنجه‌گر، استبدادگر و نقض کننده اصلی کرامت انسانی در کل کشور است”.


به گفته آنها، “زندانیان به ظن تخلف در بند به قرنطینه‌ای در محوطه زندان که نوساز و مجهز به تجهیزات شکنجه است و نحوه نگهداری زندانی در آنجا با دستبند و پابند به صورت قلاب به کف زمین و دیوار یا صلیب انجام می‌گیرد منتقل شده و طبق رویه حاکم بر آنجا طی چهار مرحله مورد شکنجه قرار میگیرند که به اصطلاح مأموران زندان برایشان “جشن تولد” یا پذیرایی به عمل آمده است. حتی به اصطلاح اولین “جشن تولد” توسط شخص رئیس زندان “یعقوب سرباز جدا” به عمل آمده است”.

این زندانیان در پایان با ذکر نمونه‌هایی از شکنجه‌های اعمال شده توسط مسئولان زندان، خطاب به جاوید رحمان گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران، می‌گویند: “حال امید است که جنابعالی وضعیت زندانیان زندان مرکزی اردبیل که به عنوان نمونه آشکار و بارز ستمگری و نقض حقوق بشر است را مورد تحقیق و پیگیری قرار دهید”.


متن کامل این نامه که برای انتشار در پی می‌آید:

“با عرض سلام و ادب خدمت گزارشگر ویژه حقوق بشر جناب آقای جاوید رحمان


ما بعنوان جمعی از زندانیان سیاسی زندان مرکزی اردبیل در بند ۸ بند قرنطینه بنا به درخواست جمعی از زندانیان برای انتقال و انعکاس اخبار مظلومیتشان به کسانی که حقوق انسان‌ها برایشان مهم و با ارزش است حتی اگر آن انسان یک زندانی باشد، اقدام می کنم.


ما به این خاطر که شما گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران هستید و قطعاً برای عده‌ای انسان مظلوم ارزش و حقوقی قائل هستید، به نمایندگی از جمیع زندانیان بند ۸ که توسط مسئولین زندان مورد شکنجه قرار گرفته‌ و سپس به قرنطینه منتقل شده‌اند و هنوز آثار شکنجه‌ها بر روی بدنشان به خوبی قابل مشاهده است، نامه شرح و حال این زندانیان ستم دیده را به استحضار جنابعالی می‌رسانیم.


زندانیان آقایان مالک جرج، نوید دیداریان و کریم بابایی در تاریخ ۱۱ آبان ۹۷، از بند پنج این زندان به دلیل درگیری در بند به قرنطینه‌ای که در محوطه زندان که نوساز و مجهز به تجهیزات شکنجه است و نحوه نگهداری زندانی در آنجا با دستبند و پابند به صورت قلاب به کف زمین و دیوار یا صلیب انجام می‌گیرد منتقل شده و طبق رویه حاکم بر آنجا طی چهار مرحله مورد شکنجه به اصطلاح مأموران زندان برایشان “جشن تولد” یا پذیرایی به عمل آمده است. حتی به اصطلاح “جشن تولد” روز اول توسط شخص رئیس زندان “یعقوب سرباز جدا” به عمل آمده است.


این افراد به مدت یک هفته در آن قرنطینه با دستبند و پابند با قلاب به کف زمین و بدون هیچ‌گونه تجهیزات گرمایشی در این هوای سرد پاییزی اردبیل به صورت خیلی ظالمانه و حتی بدون داشتن پتوی کافی نگهداری شدند.


نحوه اجرای “جشن تولد” یا پذیرایی به این‌گونه است که زندانی با دستبند و پابند قلاب شده به دیوار یا کف زمین، با کیسه سرشان را می‌پوشانند و با باتوم، مشت، لگد و شوکر به جانش می‌افتند.


مأموران یا به اصطلاح درستش جلادان خبیث همیشگی این جشن تولدها روسای اندرزگاه فرهاد نوروزی، رحمان سهرابی و مسئول ملاقات محمد نعمت‌پور هستند و رئیس زندان یعقوب سرباز جدا و رئیس حفاظت و اطلاعات پرویز صورآذر به صورت ویژه و خاص در مواردی وارد عمل می‌شود.


 یک زندانی به نام آقای فردین موسی‌پور مورخه ۲۱ مهر ۹۷، از بند ۳ به دلیل نوع راه رفتنش از بند خارج و به قرنطینه یا شکنجه‌گاه منتقل شد و توسط جلاد‌ فرهاد نوروزی مورد ضرب و شتم قرار گرفت. سپس به مدت ۵ روز در شرایط اسفبار نگهداری شده و نهایتاً به قرنطینه داخل بند ۸ منتقل شده است.


همچنین زندانیان آقایان رضا اشکانی، قاسم علیزاده، سجاد محمد‌زاده در مورخه ۵ آبان ۹۷، به دلیل بی‌نظمی در بند ۵ به قرنطینه خارج منتقل و مورد شکنجه توسط جلادان فرهاد نوروزی، رحمان سهرابی و محمد نعمت‌پور قرار گرفته و بعد از ۳ روز نگهداری در آن مکان و شرایط سخت به قرنطینه داخل بند ۸ منتقل شده‌اند.


یک زندانی دیگر به نام سهیل عزیزی در مورخه ۲۲ آبان ۹۷ به دلیل تردد در بند جوانان به قرنطینه خارج منتقل شده و مورد شکنجه این جلادان قرار گرفت و بعد از ۶ روز به بند قرنطینه داخل یا بند ۸ منتقل شده است.


زندانی هوتن مظهری در مورخه ۲۲ آبان ۹۷، به دلیل کشیدن سیگار در محل تعیین شده برای کشیدن سیگار، در همان مکان توسط فرهاد نوروزی مورد ضرب و شتم قرار گرفته و به قرنطینه یا همان شکنجه‌گاه منتقل شد. در قرنطینه نیز طبق روال حاکم طی چند مرحله توسط همان بی وجدان‌های بیرحم مورد شکنجه قرار گرفته و بعد از ۳ روز به بند ۸ قرنطینه داخل منتقل شده است.


زندانی دیگر آقای اکبر آقازاده در مورخه ۲۳ آبان ۹۷، به دلیل بحث با زندانی دیگر در بند ۶ به قرنطینه خارج منتقل شده و مورد شکنجه قرار گرفت و بعد از ۵ روز به قرنطینه بند ۸ منتقل شد.


زندانی مهدی محمدی در مورخه ۲۶ آبان ۹۷، به دلیل درگیری با یک زندانی دیگر از بند ۴ به قرنطینه خارج منتقل و مورد شکنجه قرار گرفته است و بعد از یک روز به بند ۸ منتقل شده است.


تمام افراد نامبرده اکنون در بند قرنطینه داخل بند ۸ نگهداری می‌شوند. در آنجا نیز با مشکلاتی همچون نداشتن تلفن، ممنوع‌الملاقات، جیره غذایی کافی و کمبود ظرفیت بند به طوری که در بند ۱۸ نفر قرنطینه ۳۷ نفر نگهداری می‌شوند و با هر بهانه مورد اذیت و آزار قرار می‌گیرند.


زندانی سیاسی، محمد صایر ملک رئیسی، یکی دیگر از امضا کنندگان این نامه نیز به دلیل یک درگیری صوری به این قرنطینه در مورخه ۲۴ آبان ۹۷ منتقل شده است.


جناب آقای جاوید رحمان، تخلفاتی که زندانیان ذکر شده مرتکب شده‌اند. تخلفاتی اجتناب ناپذیر در این مکان، محیط زندان است و جزو اصول ناخواسته حاکم بر این مکان است. اما رویه‌ای که مسئولان زندان برای برخورد با این‌گونه تخلف‌ها در نظر گرفته‌اند غیر قانونی و خلاف حقوق شهروندی، کرامت انسانی و کاملاً مغایر تمدن بشری است. شکنجه‌هایی که فقط برای تحقیر زندانی طراحی و برنامه‌ریزی شده است و با افتخار با نام‌هایی مثل جشن تولد و پذیرایی نام‌گذاری شده‌اند، قطعاً جنایت غیرانسانی و غیر از اصول دین اسلام و دیگر ادیان است.


درواقع این نوع برخوردها در این مجموعه و سازمان دولتی در اصل نمونه‌ای روشن از عملکرد رژیم ایران در سر تا سر کشور است. با اینکه قوانین و مقررات زندان‌ها از نظر تئوری ظاهراً بدون هیچ‌گونه کمی و کاستی است اما این تنها در مرحله تئوری قوانین زندان‌ها است و در مرحله اجرا وضع کاملاً متفاوت است. سازمان زندان‌های ایران که فقط نام سازمان اقدامات تأمینی و تربیتی کشور را به یدک می‌کشد، تنها در همین نام‌گذاری موفق و مثبت است و در عمل سازمانی کاملاً انتقام جو، شکنجه‌گر، استبدادگر و نقض کننده اصلی کرامت انسانی در کل کشور است.


تمام قوانین آیین‌نامه‌ای به‌صورت سلیقه‌ای توسط مسئولان زندان‌ها اعمال می‌شوند و زندان اردبیل نیز از آن مستثنا نیست. تمام مقررات با صلاح رئیس زندان، رئیس حفاظت اطلاعات و رئیس اندرزگاه‌ها به مرحله اجرا گذاشته می‌شود. از طرفی تغییر کردن رئیس زندان به منظره تغییر حکومت و آمدن حکومت جدید و قوانین جدید است.


تنها موارد که بین همه‌ی روسای تعویضی مشترک است مواردی مثل نقض کرامت انسانی، نقض حق و حقوق زندانی، قانون اینکه همیشه حق با کارمند است، تنبه زندانی، زورگویی و توهین به زندانی است. نکته جالبش اینجا است با تغییر رئیس زندان موارد نامبرده عوض نمی‌شوند. تنها مواردی که زندان‌های کل کشور اشتراک دارند در همین موارد است.


حال امید است که جنابعالی وضعیت زندانیان زندان مرکزی اردبیل که به عنوان نمونه آشکار و بارز ستمگری و نقض حقوق بشر است را مورد تحقیق و پیگیری قرار دهید.


با سپاس فراوان


زندانیان محبوس در زندان اردبیل


محمد صابر ملک رئیسی، مالک جرج، نوید دیداریان، کریم بابایی، فردین موسی‌پور، رضا اشکانی، قاسم علیزاده، سجاد محمد‌زاده، سهیل عزیزی، هوتن مظهری، اکبر آقازاده، مهدی محمدی


۲۹ آبان ۱۳۹۷″


برچسب ها :


در ادامه موج جدید احضار و بازداشت روزهای اخیر شهروندان بهایی، روز سه‌شنبه ۲۹ آبان‌ماه نیروهای امنیتی با حضور در منزل مهوش عدالتی (زائری) شهروند بهایی ساکن تهران ضمن تفتیش منزل و ضبط کتب مذهبی و تعدادی از وسایل شخصی، وی را جهت بازجویی احضار کردند.یک منبع نزدیک به خانم عدالتی گفت: “ساعت ۷ صبح روز سه‌شنبه ۲۹ آبان‌ماه مامورین با در دست داشتن حکم بازرسی و تفتیش به منزل خانم عدالتی رفته و ضمن تفتیش ۳ ساعته منزل و ضبط کتب و وسایل شخصی احضاریه‌ای با تاریخ نامشخص به وی داده و گفتند در زمانی که متعاقبا اعلام خواهد شد جهت بازجویی حاضر شوند”.

در همان تاریخ یک شهروند بهایی دیگر نیز در تهران به نام “سپیده کشاورز” توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود.


یک منبع نزدیک به خانم کشاورز گفت: “نیروهای امنیتی ساعت ۸ صبح امروز به منزل سپیده کشاورز رفته و پس از تفتیش منزل و ضبط تعدادی از وسایل شخصی وی از جمله کتاب‌ها و تلفن همراه، خودشان را نیز بردند”.

همچنین روز یکشنبه ۲۷ آبان‌ماه نیز، شهرزاد نظیفی، شهروند بهایی و از قهرمانان و مربیان موتور کراس بانوان در ایران، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه زندان اوین منتقل شده بود.


در روزهای اخیر موج جدیدی از بازداشت شهروندان بهایی در ایران آغاز شده است. طی روز شنبه و یکشنبه نیز هرانا از بازداشت ۵ شهروند بهایی در شهر تبریز توسط نیروهای امنیتی خبرداده بود.


 شهروندان بهایی در شهرهای مختلف کشور از ابتدای سال جاری تاکنون با موج جدیدی از فشار و نقض آشکار حقوق بشر روبه‌رو بوده‌اند. محروم شدن دست کم ۵۸ تن از دانشجویان بهایی طی کنکور سراسری سال جاری از ادامه تحصیل، اخراج حداقل ۱۱ دانشجوی بهایی در مقاطع مختلف از دانشگاه‌ها، ممانعت از فعالیت اقتصادی و اخراج دستکم ۶ تن از شهروندان بهایی از محل کار شخصی یا شرکت‌های خصوصی، احضار و بازداشت ۷۲ تن از شهروندان بهایی توسط نیروهای امنیتی، محکومیت ۲۴ شهروند بهایی به تحمل ۴۶ سال حبس و ۹ سال تبعید، ارائه گسترده محصولات اصطلاحاً فرهنگی و رسانه‌ای در راستای بهایی‌ستیزی، پلمب شدن و تداوم پلمب محل کسب بسیاری از شهروندان بهایی، تخریب قبور و ممانعت از دفن شهروندان بهایی در آرامستان‌های بهاییان در شهرهای مختلف تنها قسمتی از افزایش فشار بر شهروندان این جامعه از ابتدای سال جاری تا روز ۲۸ آبان‌ماه بوده است.


برچسب ها :علیرغم وعده ها کارگران بازداشتی مجتمع کشت و صنعت هفت‌تپه امروز آزاد نشدند، فرزانه زیلابی وکیل مدافع کارگران با اشاره به طرح اتهامات نامعلوم امنیتی علیه این فعالان بازداشتی گفت که “پرونده در شعبه اول دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب شوش مطرح است که بنابر اعلام دادیار اتهام های چهار نماینده کارگری بازداشتی و سپیده قلیان خبرنگار اخلال در نظم عمومی و سلب آسایش مردم است.” این وکیل دادگستری در خصوص عنوان اتهامات امنیتی که علیه این افراد در دادسرا مطرح شده اظهار بی اطلاعی کرد. در ۱۶ روز متوالی اخیر که اعتراض کارگران مجتمع کشت و صنعت هفت‌تپه ادامه داشته است دست کم ۱۹ کارگر و ۱ فعال مدنی بازداشت شدند که کماکان بازداشت ۵ تن از آنان ادامه دارد. کارگران مطالبات صنفی از جمله پرداخت معوقات مزدی دارند.
فرزانه زیلابی وکیل مدافع کارگران بازداشتی می گوید که “پرونده در شعبه اول دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب شوش مطرح است که بنابر اعلام دادیار اتهام های چهار نماینده کارگری بازداشتی و سپیده قلیان خبرنگار اخلال در نظم عمومی و سلب آسایش مردم است”


هویت چهار نماینده کارگری دربند نیز  “سید حسن فاضلی” (نماینده تجهیزات)، “اسماعیل بخشی”(نماینده تجهیزات)، “مسلم آرمند”(نماینده تجهیزات)، “محمد خنیفر”(تجهیزات) عنوان شده است.


فرزانه زیلابی اظهار کرد: “اتهام امنیتی که دادیار به من اعلام کردند هنوز عنوان آن برای من هم مشخص نیست. طبق اظهار دادیار پرونده موضوع هر دو اتهام با هم تجمیع شده است”.


زیلابی افزود: “متاسفانه بعد از طی شدن تشریفات راجع به قرار کفالت و امیدواری دادن به خانواده های بازداشتی مبنی بر آزادی بازداشت شده ها در تصمیم بعدی اعلام نمودند که جهت انجام پاره ای تحقیقات تا اطلاع ثانوی در بازداشت خواهند ماند”.


زیلابی در ادامه گفت: “در خصوص اخلال در نظم عمومی تقاضای مطالعه پرونده جهت تدارک دفاع و احقاق حق موکلین را داشتم که قرار عدم دسترسی صادر و به من ابلاغ گردید و اعتراض کتبی خود را اعلام نمودم تا مورد رسیدگی قرار گیرد. با وجود اینکه ساعت ۲ بعدازظهر بود و تا پایان وقت اداری حدود ۱ ساعت باقی مانده بود با خارج کردن سایر کارگران و خانواده های آنها و سایر مراجعه کنندگان از دادگستری گفتند فقط وکیل کارگران در دادگاه بماند و سپس تصمیم جدید خود مبنی بر تداوم بازداشت کارگران را به این شیوه اعلام کردند”.


موضوع اتهام تفهیم شده به سایر بازداشت شدگان که در چند روز گذشته با قید کفالت آزاد شده اند صرفا اخلال در نظم عمومی بوده است.


اعتراض صنفی کارگران مجتمع کشت و صنعت هفت تپه؛ امروز در حالی وارد شانزدهمین  روز خود شد که در جریان اعتراض صنفی دو روز گذشته؛ هیاتی از وزارت کار به سرپرستی مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارتِ تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای حل و فصل مشکلات کارگران مجمتع نیشکر هفت تپه  و گروه ملی فولاد به خوزستان سفر کرده است.


منابع کارگری در شرکت هفت تپه می‌گویند: “اجتماع امروز در حمایت از کارگران بازداشتی برپا شده و گروهی از خانواده‌های کارگری نیز کارگران را همراهی می‌کنند”.


 آنها می‌گویند: “از وضعیت ۴ کارگر بازداشتی شرکت هفت تپه که در جریان اجتماعات صنفی بازداشت شده‌اند، اطلاعی در دست نداریم اما گفته می‌شود آنها به شهر اهواز انتقال داده شد‌ه‌اند”.


همچنین امروز جمعی از وکلای دادگستری در نامه‌ای خطاب به کارگران نیشکر هفت‌ تپه، از این کارگران اعلام حمایت کردند.


از سوی دیگر، جمعی از انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی سراسر کشور در بیانیه‌ای مشترک ضمن انتقاد از اوضاع معیشتی طبقه کارگر، خواستار رسیدگی به مطالبات کارگران نیشکر هفت‌تپه شدند. در این بیانیه آمده‌است که سفره کارگران ایران، تولیدکنندگانی که چرخه‌های اقتصاد و شکوفایی ایران عزیزمان را در دست دارند، روز به روز خالی و خالی‌تر می‌شود و متاسفانه به مطالبات کارگرانی که اعتراض می‌کنند، رسیدگی نمی‌شود. کارگران رنج دیده هفت تپه نمونه بارز این اعمال هستند.


شرکت کشت و صنعت هفت تپه، قدیمی‌ترین کارخانه تولید شکر از نیشکر در کشور است که نیم قرن از تاسیس آن می‌گذرد و طبق اصل ۴۴ قانون اساسی اواخر سال ۱۳۹۴ از سوی سازمان خصوصی‌سازی از چرخه دولتی خارج و به بخش خصوصی واگذار شد.


حدود چهار هزار نفر به صورت رسمی، پیمانی، قراردادی و پیمانکاری در بخش‌های مختلف این شرکت بزرگ تولید شکر مشغول کار هستند.


شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در ۱۵کیلومتری شهر شوش در شمال خوزستان واقع است


برچسب ها :


یک شهروند در شهرستان مریوان از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شد. به غیر از وی هنوز پنج تن دیگر در این شهرستان تحت بازداشت و بازجویی هستند که اتهام مطروحه علیه همه‌ی آنها «همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظام» عنوان شده است. «بهزاد بامداد» از اهالی روستای نی از توابع مریوان توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت و به محل نامعلومی منتقل شد. این ششمین شهروند از اهالی این روستا است که طی یک ماه گذشته بازداشت می‌شود.


اتهام مطروحه علیه آقای بامداد «همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظام» عنوان شده است؛ با این حال از مصادیق مربوط به اتهام مورد ذکر اطلاع دقیقی به دست نیامده است.


روز چهارشنبه ۲ آبان‌، «جمال گرامی» از اهالی همین روستا با اتهام مشابهی بازداشت و به بازداشتگاههای امنیتی منتقل شد.


چهار تن دیگر از اهالی روستای نی به نام‌های «محمد پروازه» ۲۱ ساله فرزند حسین، «بریار کاوه» ۲۵ ساله فرزند امین، «محسن فراهمند» ۲۴ ساله فرزند خسرو و «حمید پروازە» ۲۸ ساله فرزند محمد همچنان در بازداشتگاه اطلاعات تحت بازجویی هستند. تمامی این افراد به جز محمد پروازه که روز جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ بازداشت شد، در تاریخ ۲۶ مهرماه بازداشت شده‌اند.


اتهام مطروحه علیه تمامی آنها «ارتباط با یکی از احزاب کرد مخالف نظام» عنوان شده است.


در تمامی این موارد، نیروهای مذکور بدون ارائه‌ی برگه‌ی قضایی به محل سکونت این افراد یورش برده و پس از تفتیش منازلشان، آنان را بازداشت کرده‌اند.


برچسب ها :


محیط‌بانی که متهم است سال ۹۵ در حین تعقیب و گریز یک شکارچی را به ضرب گلوله کشته بود، به اتهام “قتل” به اعدام محکوم شد.


 در سال ۹۵ تعدادی از متخلفین شکار و صید وارد منطقه حفاظت شده نشر همدان شده و اقدام به شکار غیرقانونی کردند که محیط‌بانان منطقه حسب وظیفه اقدام به تعقیب و گریز با متخلفان پس از توقیف خودرو کردند که در این حین یکی از محیط بانان پس از فرمان ایست و در حال دویدن، تفنگ را به قصد تیراندازی هوایی به بالا می آورد ولی با توجه به ناهموار بودن مسیر، قبل از بالا آمدن کامل تفنگ، گلوله رها می شود که به مقتول اصابت می کند و مجروح می شود.


فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور در این خصوص گفت: “به عقیده بنده این حادثه به صورت سهوی رخ داده، چندین بار حضور در محل و شرایط موجود، این موضوع را تأیید می کند و تقاضای تخفیف در حکم محیط‌بان منطقه «نشر» را داریم”.


جمشید محبت خانی با حضور در مناطق حفاظت شده نشر همدان با بیان اینکه محیط بان بعد از شلیک گلوله متهم را به بیمارستان منتقل می کند و متهم بعد از ۱۰ یا ۱۵ روز از دنیا می رود، گفت: “متاسفانه بعد از دو سال، دادگاه ما را محکوم به اعدام کرده اما فرصتی وجود دارد که پرونده در دیوان عالی کشور بررسی شود”.


وی افزود: “محیط بان ضمن اینکه ضابط خاص قضایی است بعد از انجام مراحل هشداری قبل از تیراندازی، اقدام به شلیک گلوله کرده است”.


وی اظهار کرد: “محیط بان همدانی «سعید مومیوند» از دوسال پیش به اتهام قتل عمد در زندان است و اکنون به اعدام محکوم شده است.


برچسب ها :


کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد با تصویب قطعنامه‌ای از “وخیم تر شدن وضع حقوق بشر در ایران” انتقاد کرده است.در این قطعنامه با اشاره به گزارش‌های دبیرکل سازمان ملل متحد و گزارشگر ویژه حقوق بشر آمده است، حکومت ایران در یک سال گذشته سرکوب معترضان، روزنامه نگاران و کاربران شبکه‌های اجتماعی را افزایش داده است.
قطعنامه کمیته سوم مجمع عمومی با رای مثبت ۸۵ کشور به تصویب رسیده است.


این قطعنامه قرار است به نشست عمومی مجمع عمومی در ماه دسامبر ارایه سود.


در این قطعنامه همچنین از افزایش موارد اعدام محکومانی که به سن قانونی نرسیده‌اند ابراز نگرانی شده است.


کمیته سوم مجمع عمومی همچنین از گزارش‌ها درباره شکنجه زندانیان در ایران، بازداشت‌های خودسرانه، تهدید فعالان حقوق بشر و محدودتر شدن آزادی بیان ابراز نگرانی کرده و تاکید کرده که این بیانگر عدم رعایت موازین بین‌المللی از سوی حکومت ایران است.


تبعیض علیه زنان و اقلیت‌ها نیز از دیگر موارد مورد اشاره در این قطعنامه است.


کمیته سوم مجمع عمومی به مسایل اجتماعی، فرهنگی و بشردوستانه رسیدگی می‌کند.


مجمع عمومی سازمان ملل متحد شش کمیته دارد.


برچسب ها :


در ادامه پلمب محل کسب شهروندان بهایی در اهواز تا پایان وقت روز گذشته تعداد محل‌های کسب پلمب شده این شهروندان که محل کسب خود را در یک مناسبت مذهبی تعطیل کرده بودند به ۵ نفر رسید. طبق قانون شهروندان می‌توانند تا ۱۵ روز در سال بدون دلیل خاصی اماکن کسب خود را تعطیل کنند با اینحال این قانون برای شهروندان بهایی لحاظ نمی شود و در هر مناسبت مذهبی که طبق باورهای دینی آنان کسب و کار باید متوقف شود اداره های انتظامی و اماکن به پلمب اماکن کسب آنان اقدام می کنند.


اسامی این چهار شهروند بهایی “ورقا درخشان”، “بهروز زهدی”، “جهانبخش افشارزاده”(هر سه نفر صنف تزئینات داخلی ساختمان) و “فیض‌الله قنواتیان”(صنف تعمیرکار تلوزیون) توسط هرانا احراز شده است.
با احتساب این چهار نفر تعداد شهروندان بهایی اهواز که محل کسبشان به دستور نهادهای قضایی پلمب شده به ۵ نفر رسید.

هرانا روز دوشنبه ۲۱ آبان‌ماه در گزارشی از پلمب محل کسب “سهراب درخشان“(صنف تزئینات داخلی ساختمان) شهروند بهایی شهر اهواز خبر داده بود.

روز گذشته یک منبع مطلع گفت: “ساعت ۱۲ ظهر امروز محل کسب دستکم یکی از شهروندان بهایی ساکن اهواز در پی تعطیلی دو روزه بهاییان در روزهای ۱۸ و ۱۹ آبان‌ماه به دستور مقامات قضایی پلمب شد”.

در تیرماه سال گذشته نیز محل کسب دست کم ۱۱ شهروند بهایی شهر اهواز که محل کسب خود را در یک مناسبت مذهبی تعطیل کرده بودند توسط اداره اماکن این شهر پلمب و پس از دو ماه در تاریخ ۱۶ شهریورماه ۹۶ فک پلمب شد.

شهروندان بهایی بر اساس باور دینی خود اماکن کسب خود را به هدف اجرای مناسک مذهبی تعطیل می‌کنند. اما دستگاه‌های انتظامی و امنیتی علیرغم حقوق مشخص قانونی و شهروندی افراد در عمل به باورهای دینی خود و نحوه مدیریت اماکن تجاری خود، به پلمپ اماکن کسب آنان اقدام می کنند.
اقدام به پلمب مراکز صنفی شهروندان بهایی در حالی انجام می‌شود که براساس بند ب ماده ۲۸ قانون نظام صنفی، صاحبین واحد صنفی می‌توانند تا سقف ۱۵ روز در سال واحد صنفی خود را بدون اطلاع اتحادیه تعطیل نمایند.


برچسب ها :


حمزه درویش، زندانی سنی مذهب زندان رجایی شهر کرج در اعتراض به عدم رسیدگی به درخواست اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور و عدم دسترسی به وکیل در چهل و نهمین روز اعتضاب غذا دچار کاهش وزن و فشار خون و همچنین درد در ناحیه شکم و قفسه سینه شده است. گفته می‌شود نماینده دادستانی به این زندانی گفته است وزارت اطلاعات مانع از قبول اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور شده است و تنها راه جز همکاری با وزارت اطلاعات “خودکشی” است.


یک منبع نزدیک به خانواده آقای درویش در این خصوص گفت: “حمزه درویش در چهل و نهمین روز اعتصاب غذا به شدت ضعیف و دچار کاهش وزن ۱۳ کیلوگرمی شده است. علاوه بر این از ناحیه شکم و قفسه سینه نیز دچار درد شدید شده به طوری که قدرت تکلم را نیز از او گرفته است. درخواست وی حق داشتن وکیل و قبول اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور است ولی تا کنون اقدامی بابت خواسته وی صورت نگرفته است”.
وی همچنین افزود: “معاون دادستان «رستمی» در پاسخ به سوال حمزه درویش در رابطه با دلیل رد اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور به وی گفته که وزارت اطلاعات مانع از قبول اعاده دادرسی او می‌شود و حتی اگر بیگناه باشی بدون تائیدیه وزارت اطلاعات هیچ اعاده دادرسی پذیرقته نیست و تنها راه راضی کردن وزارت اطلاعات جز همکاری با آنها «خودکشی» است.”
حمزه درویش زندانی محبوس در زندان رجایی شهر کرج از تاریخ ۳ مهرماه در اعتراض به عدم رسیدگی به درخواست اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور و عدم دسترسی به وکیل انتخابی دست به اعتصاب غذا زده است.

وی پس از اعتصاب به مدت ۳ روز در سلول انفرادی نگهداری شده و پس از آن مجددا به بند بازگردانده شده است.

این اعتصاب در حالی در جریان است که خانواده این زندانی به دلیل دوری مسافت و هزینه‌های ناشی از رفت و آمد به ندرت موفق به ملاقات با وی می‌شوند و همچنین مسئولین زندان بیشتر اوقات اجازه تماس با خارج از زندان را نیز به وی نمی‌دهند.
این زندانی پیشتر نیز به اعتصاب غذا مبادرت کرده بود و از جمله به دلیل آسیب‌های وارده ناشی از اعتصاب غذای طولانی با پابند و دستند به پزشکی قانونی اعزام شده بود.

در زمان اعتصاب پیشین به دستور غلامرضا ضیایی مدیر زندان، آقای اسماعیلی معاون پشتیبانی و آقای ذولفعلی مسئول حفاظت فیزیکی زندان به شدت و تا حدی که تمام بدنش سیاه و کبود شده بود مورد ضرب و شتم قرار گرفت و پس از آن بدون رسیدگی پزشکی و در حالت اعتصاب به مدت سه هفته در بند قرنطینه زندان نگهداری شده بود.

برچسب ها :

پیوندهای روزانه
درباره ما

    به تصویر کشیدن جنایات و تبعیضات رژیم جمهوری اسلامی در حق مردم مظلوم یارسان و ایران Admin:Arman Yari
آمار وبلاگ
» بازدید امروز : 2
» افراد آنلاین : 1
» بازدید دیروز : 5
» بازدید ماه : 203
» بازدید سال : 11816
» کل بازدیدها : 31049
» مجموع اعضا : 3
» تعداد مطالب : 597
» تعداد نظرات : 3
کد های کاربر