RSS

روز ۷۰ زندان نسرین ستوده«ز آنجا که قصد ندارم با پذیرش وکالت وکلای مورد تایید حفاظت اطلاعات قوه قضاییه خود را مسئول حکم محکومیتی قرار دهم که پیشاپیش صادر شده است، لذا از هرگونه حضور و دفاع در برابر دادسرا و بازپرسی مربوطه خودداری خواهم کرد.»


برچسب ها :


حکم محکومیت سه تن از فعالین ترک (آذربایجانی) به نام‌های بیت‌الله برزگر، سینا قربانی ارشادی و سیامک قارداشی که پیشتر توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ مشکین شهر به اتهام اخلال در نظم عمومی هر یک به پرداخت ۲۱ میلیون ریال جزای نقدی بدل از ۴ ماه حبس تعزیری و ۷۰ ضربه شلاق محکوم شده بودند، توسط شعبه ۱۱ دادگاه تجدیدنظر اردبیل عینا تایید شد.


 در تاریخ چهاردهم مردادماه سال جاری شعبه ۱۱ دادگاه تجدید نظر استان درخواست تجدبد نظرخواهی سه فعال ترک (آذری) به نام‌های بیت الله برزگر فرزند حسن، سینا قربانی ارشادی فرزند یوسف و سیامک قارداشی فرزند آزاد را رد و هر یک را به اتهام اخلال در نظم عمومی به پرداخت ۳ میلیون ریال بدل از ۷۰ ضربه شلاق و هجده میلیون ریال بدل از ۴ ماه حبس تعزیری محکوم کرده و نهایتا حکم صادره را به مدت ۳ سال به حالت تعلیق درآورد.


گفتنی است این سه فعال ترک (آذری) در تاریخ دهم بهمن ماه سال گذشته توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ مشکین شهر به اتهام اخلال در نظم عمومی به پرداخت ۳ میلیون ریال بدل از ۷۰ ضربه شلاق و هجده میلیون ریال بدل از ۴ ماه حبس تعزیری محکوم شده بودند.

هرانا مرداد ماه سال گذشته نیز در گزارشی از تشکیل دادگاه برای اخذ آخرین دفاعیات بیت الله برزگر به همراه چند تن دیگر از بازداشت شدگان روز جهانی زبان مادری خبر داده بود.


بیت الله برزگر پیشتر نیز چند بار سابقه بازداشت دارد از جمله در سال ۹۴ به دلیل شرکت در اعتراض‌های موسوم به ۱۸ آبان، مدتی را در زندان مشگین شهر به سر برده است.


برچسب ها :


بهنام ابراهیم زاده، فعال کارگری در تاریخ ۲۶ مردادماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است. روز گذشته خانواده این زندانی سیاسی سابق پس از پیگیری‌های مکرر مطلع شده‌اند که وی در اطراف کرمانشاه بازداشت شده است.


بهنام ابراهیم زاده، زندانی سیاسی سابق و فعال کارگری روز جمعه ۲۶ مردادماه ۹۷ توسط نیروهای امنیتی در اطراف کرمانشاه بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است. گفته می‌شود خانواده وی روز گذشته ۲۹ مردادماه پس از پیگیری‌های مکرر از بازداشت وی باخبر شده‌اند و برای پیگیری محل و علت بازداشت آقای ابراهیم زاده عازم کرمانشاه شده‌اند.


یک منبع نزدیک به خانواده بهنام ابراهیم زاده گفت: “آقای ابراهیم‌زاده در اطراف کرمانشاه درحالی که برای کمک‌رسانی به مردم زلزله‌زده آن مناطق رفته بود روز جمعه ۲۶ مردادماه توسط نیروهای امنیتی وزارت اطلاعات کرمانشاه بازداشت شده است و خانواده وی روز گذشته پس از ۳ روز بی‌خبری از بازداشت وی مطلع شده‌اند، با این حال کماکان از دلیل بازداشت ایشان اطلاعی در دست نیست.”

هرانا در شهریورماه سال گذشته در گزارشی از بازداشت بهنام ابراهیم زاده به همراه چند تن دیگر در مقابل زندان رجایی شهر در تجمعی که به منظور حمایت از زندانیان اعتصابی این زندان انجام شده بود خبر داد، وی پس از ده روز در تاریخ دوم مهر ماه ۹۶ آزاد شد.


بهنام ابراهیم‌زاده متولد ۱۳۵۶ در شهرستان اشنویه است که از سال ۸۷ تاکنون بارها در بازداشت و حبس بوده است.

این فعال کارگری در تاریخ بیست و دوم خردادماه ۱۳۸۹ بازداشت شده و پس از بازداشت مدت ۴ ماه در سلول‌های انفرادی زندان اوین تحت فشار و بازجویی بود و پس از آن به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شد. وی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی در دادگاهی کوتاه و بدون حضور وکیل، به ۲۰ سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم در دادگاه تجدیدنظر به ۵ سال کاهش یافت.


بهنام ابراهیم زاده در جریان حمله‌ی گارد زندان اوین به بند ۳۵۰ موسوم به “پنجشنبه سیاه” مورد ضرب و شتم واقع شد و به مدت ۱۵ روز نیز به انفرادی های بند ۲۴۰ منتقل شد.


این فعال کارگری در اردیبهشت‌ماه سال ۹۳ به سلول‌های انفرادی بند ۲۰۹ منتقل شد و پس از مدتی به طور غیرقانونی به زندان رجایی شهر کرج تبعید شد.

آقای ابراهیم زاده در زندان رجایی شهر نیز بارها مورد آزار و اذیت قرار گرفت و از بندی به بند دیگر منتقل شده است.


در حالی که حکم محکومیت ۵ سال حبس تعزیری بهنام ابراهیم زاده که به خاطر آن در زندان به سر می‌برد به پایان رسیده بود، در دهم مرداد سال ۹۵، دادگاه تجدید نظر استان تهران، بهنام ابراهیم زاده را با کاهش حکم از ۹ سال و نیم زندان به ۷ سال و ۱۰ ماه و ۱۵ روز حبس تعزیری و ۴۵۰ هزار تومان جریمه نقدی محکوم کرد. اتهام او “اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت داخلی و خارجی” و فعالیت تبلیغی علیه نظام درج شده است.


این حکم به دلیل فعالیت‌های او در زندان در زمانی که حبس ۵ ساله خود را تحمل می کرد صادر شده است.


علاوه بر آن اتهام “فک قرار بازداشت” و “استفاده از تجهیزات ماهواره و پاسور” نیز بخشی از اتهامات این کارگر زندانی بود. همه‌ی این اتهامات در زمانی وارد شده است که او در زندان به سر می‌برد!!


برچسب ها :


حسین احمدی نیاز وکیل مدافع امیرحسین (میرمحمدحسین) میراسماعیلی روزنامه‌نگار، از محکومیت موکلش به ۱۰ حبس، دو سال محرومیت از فعالیت در رسانه‌ها و فضای مجازی، دو سال ممنوعیت خروج از کشور و جزای نقدی خبر داد.

 حسین احمدی نیاز در این باره اظهار کرد: “موکلم طنزپردازی است که بابت مطالب طنز و نقادانه‌ای که دارد، به ۱۰ سال حبس تعزیری، دو سال محرومیت از فعالیت در رسانه‌ها و فضای مجازی، دو سال ممنوعیت خروج از کشور و جزای نقدی محکوم شده است”.


وی افزود: “به پرونده موکلم در شعبه ۱۰۶۰ دادگاه کیفری دو مجتمع قضایی کارکنان دولت تهران رسیدگی شده و ۴ اتهام اعم از “توهین به مقامات و مامورین و مسئولین دولتی و قضایی حسب انجام وظیفه، توهین به مقدسات و ائمه طاهرین، نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی و انتشار مطالب خلاف اخلاق و عفت عمومی” به موکلم نسبت داده شده است”.

این وکیل دادگستری گفت: “ایرادات عدیده‌ای به این رای وارد است زیرا موکلم انتقاد از مسئولین را در قالب طنز بیان کرده اما متاسفانه آن را توهین تلقی کرده‌اند و در توییتش قصد توهین به امام رضا را نداشته و مضمون توییت توهین آمیز تلقی نمی‌شود”.


احمدی نیاز یادآور شد: “رای پرونده دیشب به من ابلاغ شده و بنده در مهلت قانونی ۲۰ روزه به رای اعتراض خواهم کرد. به نظرم دو سال ممنوعیت یا محرومیت از فعالیت در فضای مجازی بیشتر سلب آزادی یک فرد و نقض حقوق وی محسوب می شود که خلاف اصول متعدد قانون اساسی است. به گمانم دولت باید از سعه صدر و بردباری برخوردار باشد و ما باید شناخت از طنز داشته باشیم و واقعیت طنز را در نظر بگیریم و من فکر می کنم این رای خلاف اصل بردباری است و نشان از عدم شناخت ماهیت طنز است”.


در رای صادره برای میراسماعیلی آمده است که او «به تحمل ۶ سال حبس تعزیری بابت توهین به مقدسات اسلام و ائمه و به تحمل ۸ ماه حبس تعزیری بابت توهین به مقامات و مامورین و مسئولین دولتی به سبب انجام وظیفه و به تحمل ۱۴ ماه حبس تعزیری و پرداخت ۶ میلیون ریال جزای نقدی بابت انتشار مطالب خلاف اخلاق و عفت عمومی و به تحمل سه سال حبس تعزیری بابت بزه نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی صادر و اعلام می‌شود که مجازات اشد در مورد متهم به اجرا گذاشته می‌شود و مدت حبس با احتساب ایام بازداشت قبلی است. ضمنا در راستای اعمال مجازات تکمیلی و با استناد به ماده ۲۳ قانون مجازات اسلامی متهم از هرگونه فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی از قبیل تلگرام، اینستاگرام و موارد مشابه و انتشار مطالب مورد حکم که تماما جرم بوده به مدت دو سال ممنوع است و نیز به مدت دو سال ممنوع‌الخروج از کشور جمهوری اسلامی است.»


لازم به یادآوری است که میراسماعیلی، خبرنگار روزنامه جهان صنعت پیش‌تر نیز در تاریخ ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ در پی انتشار توییتی که برخی آن را “توهین به مقدسات” دانسته بودند، به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شده بود.


میراسماعیلی که به اتهام توییتی درباره کمیته امداد بازداشت و به زندان تهران بزرگ منتقل شده بود صبح روز چهارشنبه ۱۷ مرداد ۹۷ با تودیع قرار وثیقه تا زمان پایان دادرسی آزاد شد.


ماه گذشته سازمان گزارش‌گران بدون مرز طی بیانه‌ای بازداشت “امیرحسین میراسماعیلی” روزنامه‌نگار روزنامه جهان صنعت را محکوم کرد و خواهان آزادی فوری این روزنامه‌نگار شده بود.


برچسب ها :


نادر فتوره‌چی، نویسنده، مترجم و روزنامه‌نگار ایرانی که پیشتر در پی شکایت محمد امامی (متهم اختلاس از صندوق ذخیره فرهنگیان) به شعبه سوم دادیاری دادسرای ناحیه ۳۱ تهران فراخوانده شده بود، صبح امروز در پی برگزاری جلسه دادگاه و صدور قرار وثیقه، به علت عدم امکان تامین قرار بازداشت شد.نادر فتوره‌چی که پیش‌تر به اتهام افترا با شکایت محمد امامی (سرمایه‌گذار سریال شهرزاد و متهم اختلاس از صندوق ذخیره فرهنگیان) به شعبه سوم دادیاری دادسرای ناحیه ۳۱ تهران فراخوانده شده بود، صبح امروز یکشنبه ۲۸ مردادماه در پی برگزاری جلسه دادگاه و صدور قرار وثیقه، به علت عدم امکان تامین قرار بازداشت شد.


شاهرخ فتوره‌چی برادر نادرفتوره‌چی از بازداشت وی خبر داد و گفت: “امروز جلسه دادگاه شکایت آقای محمد امامی متهم اختلاس از صندوق ذخیره فرهنگیان علیه نادر برگزار شد که نتیجه آن قرار کفالت و وثیقه بود و نادر به دلیل عدم توانایی در تامین آن بازداشت شد. “

هرانا در پیشتر در گزارشی از احضار آقای فتوره‌چی در تاریخ پانزدهم فروردین ماه به اتهام افترا و در پی شکایت محمد امامی (متهم اختلاس از صندوق ذخیره فرهنگیان) به شعبه سوم دادیاری دادسرای ناحیه ۳۱ (جرائم رایانه‌ای و فن‌آوری اطلاعات) تهران خبر داده بود.


این نویسنده پیشتر در یادداشتی از احضار خود به دادگاه خبر داده و نوشته بود:


“مبارزه جدى با فساد آغاز شد! بنده براى «اداى توضیحات» درباره شکایت متهم پرونده اختلاس از صندوق ذخیره فرهنگیان به دادگاه مى‌روم”.

نادر فتوره‌چی، زاده ۱۳۵۶ در تهران، روزنامه‌نگار، مترجم و نویسنده ایرانی است. مقالات وی عموماً در خصوص مباحث سیاسی، هنری، اجتماعی و فلسفی است.


وی کار نویسندگی در مطبوعات را با روزنامه صبح امروز آغاز کرد و سابقه همکاری با روزنامه‌های “شرق، بهار، آفتاب امروز، دوران امروز، بنیان، توسعه و سرمایه” را دارد. او همچنین به عنوان سخنران با مؤسسه پرسش همکاری دارد.


برچسب ها :


سینا انتصاری، درویش گنابادی و از مدیران وبسایت مجذوبان نور که در زندان تهران بزرگ محبوس است، با حکم شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ۷ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق، و ۲ سال تبعید به میرجاوه و ۲ سال محرومیت‌های اجتماعی و ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد.


 سینا انتصاری از مدیران وبسایت مجذوبان نور با حکم غیابی قاضی صلواتی رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ۷ سال زندان، ۷۴ ضربه شلاق، ۲ سال تبعید به میرجاوه و ۲ سال محرومیت‌های اجتماعی و ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد.


اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی، اخلال در نظم و تمرد در برابر امر پلیس اتهاماتی هستند که قاضی صلواتی بر اساس آنها سینا انتصاری را به ۷ سال حبس محکوم کرده است.

در دادنامه سینا انتصاری آمده است: «وی مهمترین نقش را در ایجاد تجمعات غیرقانونی و حوادث و ناآرامی‌های اخیر عناصر فرقه در خیابان گلستان هفتم داشته و از عناصر و مدیران اصلی سایت غیرقانونی مجذوبان نور بوده است».


سینا انتصاری دانش‌آموخته کارشناسی ارشد مهندسی متالورژی از دانشگاه تربیت مدرس، فعالان حقوق درویشان گنابادی و خبرنگار سایت مجذوبان نور، سحرگاه یکم اسفندماه سال ۱۳۹۶ همراه با صدها درویش گنابادی توسط نیروهای لباس شخصی مجروح و به زندان تهران بزرگ منتقل شد.


روز سه‌شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۷ جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران در خصوص پرونده دراویش زندانی از صدور ۳۳۰ فقره حکم از سوی شعب دادگاه انقلاب اسلامی خبر داد و در ادامه گفت: “در مورد بیست و پنج نفر از متهمانی که با حاضر نشدن در جلسه دادگاه، به عمد تلاش می‌کردند مانع محاکمه شوند، دادگاه با ابلاغ واقعی وقت رسیدگی به متهمان، طبق مقررات دادرسی کیفری اتخاذ تصمیم نمود و حکم به نحو حضوری صادر گردید”.برچسب ها :


علی بدرخانی، زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه که به دنبال اعتصاب غذای اعتراضی خود به سلول انفرادی منتقل شده بود، پس از گذشت ۷ روز با وعده مسئولان زندان به بند کارگران بازگردانده شد و به اعتصاب خود پایان داد با اینحال روز جمعه این زندانی توسط تعدادی از زندانیان جرایم خشن که از سوی مسئول اندرزگاه تحریک شده بودند، مورد ضرب و شتم قرار گرفته و به دلیل جراحات وارده به بهداری زندان منتقل شد.علی بدرخانی، زندانی محبوس در زندان مرکزی ارومیه که از روز سه‌شنبه ۱۶ مردادماه در اعتراض به انتقال اجباری به بند کارگران بدون در نظر گرفتن اصل تفکیک جرایم و  آزار و اذیت شدن توسط مسئولین دست به اعتصاب غذا زده و به دنبال این اعتصاب در همان روز به سلول انفرادی منتقل شد، پس از گذشت ۷ روز با وعده حل مشکلات از سوی رییس زندان و قاضی ناظر به اعتصاب خود پایان داد و اندکی بعد به بند کارگران بازگردانده شد.


یک منبع مطلع از وضعیت این زندانی گفت: “پس از اینکه بدرخانی به اعتصاب خود پایان داد به بند سابق بازگردانده شد. علیرغم وعده های مسئولین در خصوص تلاش برای حل مشکلات این زندانی، روز جمعه ۲۶ مردادماه تعداد حدود ۱۰ تن از زندانیان جرایم خشن که از جانب مهرعلی فرهنگ، مسئول بند کارگران تحریک شده بودند، به بدرخانی حمله کرده و وی را مورد ضرب و شتم قرار دادند. آقای بدرخانی بر اثر این ضرب و شتم از ناحیه صورت دچار کبودی و از ناحیه کتف با به خاطر برخورد سه ضربه جسم برنده دچار جراحت شد. به همین دلیل روز گذشته وی به دلیل جراحات وارده به بهداری زندان منتقل شد”.

گفته می شود “مهرعلی فرهنگ از سال ۸۹ تا ۹۵ مسئول اندرزگاه بند سیاسی زندان ارومیه بوده و در این مدت زندانیان جرایم خشن را جهت فشار به زندانیان سیاسی به بند آنان منتقل کرده و با این هدف از آنان حمایت می‌کرد. این انتقال در چندین مورد منجر به درگیری بین زندانیان سیاسی و زندانیان جرایم خشن شده است.”


علی بدرخانی پیش از این در زمستان سال ۹۳ بازداشت و پس از چند ماه با تودیع قرار وثیقه آزاد شد، آقای بدرخانی پس از آزادی در ترم آخر دوره فوق لیسانس دانشگاه تهران از ادامه تحصیل محروم شد.


وی تحت عنوان اقدام علیه امنیت ملی، توسط شعبه یک دادگاه انقلاب در شهر ارومیە به تحمل ۳ سال حبس محکوم شد. حکم صادره در روز ۲۶ اسفندماه سال ۹۵ به او ابلاغ و در بهار سال ۹۶ بازداشت شده و جهت اجرای حکم سه سال حبس به بند ۳-۴ زندان مرکزی ارومیه منتقل شد.


علی بدرخانی معروف به شوان، نویسنده کرد تابعیت عراقی-ایرانی دارد. از جمله تألیفات و آثار این نویسند می‌توان به «ترکیه, دموکراسی و کردها، گفتگوی اندیشه، پناهنده عشق، حکایت و افسانه‌های کردی » اشاره کرد.


برچسب ها :


فرهاد میثمی که از تاریخ ۹ مرداد ماه بازداشت شده بود، به قرنطینه زندان اوین منتقل شد. وی از ۱۰ مرداد ماه در اعتصاب غذا به سر می‌برد.فرهاد میثمی، فعال مدنی و ناشر کتاب‌های کنکور، در تاریخ ۹ مرداد ماه سال جاری در دفتر کارش بازداشت شد. وی مستقیم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد و طبق اخباری که اخیرا منتشر شده است، پس از اولین بازجویی در تاریخ ۱۰ مرداد ماه دست به اعتصاب غذا زده است.


رضا خندان، فعال مدنی، در خصوص بازداشت فرهاد میثمی به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «علت بازداشت و چیزی که درواقع به او گفته‌اند و مدارکی که از خانه‌اش برده‌اند، چند جلد کتاب بوده که به نظر آنها غیرقانونی است: کنش‌های کوچک مدنی و کتاب حقوق بشر، از محمد جعفر پوینده. چند جلد از هرکدام از این کتاب‌ها گرفته‌اند و تعدادی هم بج (نشان) سینه که روی آنها نوشته شده بود من با حجاب اجباری مخالفم و یا به حجاب اجباری اعتراض دارم. بر اساس اینها یک سری اتهامات سنگین را به او وارد کرده‌اند. از جمله اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور از طریق تحریک زنان به حضور خیابانی بصورت سر لخت، تبلیغ بر علیه نظام، توهین به حجاب به عنوان یکی از مقدسات ضروری اسلام.»


این فعال حقوق بشر در خصوص وضعیت قضایی میثمی گفت: «ایشان را دیروز از بند ۲۰۹ به بند قرنطینه آورده‌اند و قرار است اگر نخواهند آزاد کنند از آنجا [قرنطینه] به بند عمومی منتقل شود. الان باید قرار بازداشت موقت داشته باشد چون هیچ حکمی ندارد و هنوز پرونده‌اش به دادگاه نرفته است.»


لازم به ذکر است که فرهاد میثمی در طول مدت بازداشت به وکیل و یا مشاور حقوقی دسترسی نداشته است. حتی زمانی که آرش کیخسروی، وکیل دادگستری به همراه مادر فرهاد به مراجع قضائی مراجعه کردند، مطابق تبصره ذیل ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری، وکالت وی پذیرفته نشد. همچنین وی یکبار شب بازداشت و یکبار نیز دو هفته بعد در حضور ماموران با مادر خود تماس گرفته ولی به علت اینکه نگران وضعیت سلامتی مادرش بوده است به وی اطلاع نداده که در اعتصاب غذا بسر می‌برد.


گفتنی است، در تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری، مصوب سال ۱۳۹۲، آمده است: «در جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی و همچنین جرائم سازمان یافته که مجازات آنها مشمول ماده ۳۰۲ این قانون است، در مرحله تحقیقات مقدماتی طرفین دعوی، وکیل یا وکلای خود را از بین وکلای رسمی دادگستری که مورد تأئید رئیس قوه قضائیه باشد، انتخاب می‌کنند. اسامی وکلای مزبور توسط رئیس قوه قضائیه اعلام می‌شود.»


در رابطه با نشان‌های سینه که در روی آن شعارهایی علیه حجاب اجباری نوشده شده، طی چند روز گذشته، خانه چندین فعال مدنی و فعال حقوق بشر مورد بازرسی قرار گرفته است. منزل نسرین ستوده که اکنون در زندان اوین به سر می‌برد، منزل فاطمه خندان، خواهر همسر خانم ستوده و همچنین خانه محمدرضا فرهادپور، فعال مدنی ساکن تهران، از جمله منازلی بودند که در این رابطه مورد بازرسی قرار گرفتند.


برچسب ها :

پیوندهای روزانه
درباره ما

    به تصویر کشیدن جنایات و تبعیضات رژیم جمهوری اسلامی در حق مردم مظلوم یارسان و ایران Admin:Arman Yari
آمار وبلاگ
» بازدید امروز : 2
» افراد آنلاین : 1
» بازدید دیروز : 5
» بازدید ماه : 203
» بازدید سال : 11816
» کل بازدیدها : 31049
» مجموع اعضا : 3
» تعداد مطالب : 597
» تعداد نظرات : 3
کد های کاربر