**** یــــــــــــــــــــــاری چــوار چیون بــاوری و جا ////// راسـتــــــــــی و پاکـــــــی ، نیستـــــی و رداء **** ****راگـــــــــه حقیقت شیشه بنیین نه جـــــای گـــزافن نه جای منیین**** پیروان آئین یارسان - page 2 پیروان آئین یارسان - page 2
RSS


گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل خواستار رسیدگی به وضعیت نازنین زاغری و نرگس محمدی شدند

 شش گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل طی بیانیه ای از حکومت ایران خواستند که فورا کمک های پزشکی را در اختیار نازنین زاغری و نرگس محمدی، دو زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین قرار بدهند. این دو زندانی از روز ۲۴ دی‌ماه در اعتراض به عدم برخورداری از خدمات درمانی دست به اعتصاب غذا زده اند.


 امروز ۲۶ دی‌ماه ۱۳۹۷، شش گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل با انتشار بیانیه‌ای وضعیت جسمانی این دو زندانی را در ایران وخیم اعلام کردند و از حکومت ایران درخواست کردند به تعهدات بین‌المللی خود پابند باشد.


در بخشی از بیانیه این گزارشگران حقوق بشر آمده است: “از حکومت ایران می‌خواهیم فوراً و بدون قید و شرط دسترسی نازنین زاغری-راتکلیف و نرگس محمدی را به دارو و کمک‌های پزشکی که بارها از شما تقاضا کرده‌اند، فراهم کنید”.

گزارشگران حقوق بشر محرومیت از خدمات بهداشتی مناسب را دلیل اعتصاب غذای نازنین زاغری و نرگس محمدی عنوان کردند و از پخش تصاویر دستگیری نازنین زاغری در تلویزیون ملی ایران بعد از اعلام اعتصاب غذای وی ابراز نگرانی کردند.

این گزارشگران با بیان اینکه نازنین زاغری و نرگس محمدی بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی، از اردیبهشت ۱۳۹۴ تا فروردین ۱۳۹۵ به صورت خودسرانه در بازداشت بوده‌اند، اعلام کردند:”مقامات ایرانی باید فورا به نقض حقوق این دو زندانی سیاسی مانند عدم برخورداری از خدمات درمانی مناسب که در نوع خود بی‌رحمانه، غیر انسانی و شکنجه‌گرانه است و عامل اصلی اعتصاب غذای اعتراضی آنها است پایان بدهند”.


آنها در انتها ضمن ابراز نگرانی در مورد وضعیت سلامتی نازنین زاغری و نرگس محمدی اعلام کردند که دولت ایران به عنوان یکی از اعضای متعهد به میثاق بین‌المللی موظف است به حقوق همه شهروندان از جمله زندانیان احترام بگذارد. علاوه بر این بر اساس قوانین ماندلا در باب رفتار با زندانیان، همه زندانیان باید به خدمات درمانی و بهداشتی مناسب دسترسی داشته باشند.

لازم به یادآوری است که نرگس محمدی و نازنین زاغری، در تاریخ ۹ دی ماه طی نامه‌ای اعلام کرده بودند در اعتراض به چگونگی نحوه رسیدگی به وضعیت درمانی‌شان در مرحله اول به مدت سه روزه دست به اعتصاب غذا می زنند. آنها اعتصاب غذای خود را از روز ۲۴ دی‌ماه شروع کردند.


نرگس محمدی در روز ۱۹ دی‌ماه طی نامه‌ای سرگشاده خطاب به دادستان تهران از صدور دستور جدید این مقام قضایی در خصوص تلفن زدن انتقاد کرد. وی این اقدام را انتقام جویانه خوانده و در بخشی از این نامه می‌گوید “آیا این کار به معنای قطع تماس تلفنی من و کودکانم نیست؟ آیا چنین شیوه ای شکنجه روحی و روانی و اعمال فشار طاقت فرسا بر یک مادر زندانی نیست”.


نرگس محمدی، نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر ایران، که از تاریخ ۱۵ اردیبهشت ١٣٩۴در زندان بسر می‌برد، برای سه اتهام به ۱۶ سال زندان محکوم شده است. پنج سال برای ” اجتماع و تبانی علیه نظام” یک سال برای “برای تبلیغ علیه نظام” و ده سال برای تاسیس و همکاری با انجمن لگام، انجمنی برای لغو مجازات اعدام، مطالبه‌ای که از سوی حکومت در ایران تحمل نمی‌شود. بنا بر ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی و با درنظر داشت «مجازات اشد»، نرگس محمدی باید ١٠ سال زندان را تحمل کند.


نازنین زاغری رتکلیف فروردین سال ۹۵ هنگام بازگشت به بریتانیا در فرودگاه تهران بازداشت و به کرمان منتقل شد. سپاه کرمان در اطلاعیه‌ای او را به مشارکت در “براندازی نرم” و همکاری با “موسسات معاند” متهم کرد. وی در شهریورماه ۹۵ در دادگاهی به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به پنج سال زندان محکوم شد. خانم زاغری روز یکشنبه ۱۶ مهر (۸ اکتبر) ۱۳۹۶، به دادسرای اوین منتقل و در آنجا به او گفته شده که سپاه پاسداران سه اتهام جدید علیه او مطرح کرده است. این اتهام‌ها شامل عضویت در سازمان‌هایی است که “برای براندازی نظام” تلاش می‌کنند. دریافت پول از موسسه‌های رویترز و بی‌بی‌سی و شرکت در تظاهراتی در مقابل سفارت ایران در لندن اتهام‌های دیگری است که به خانم زاغری زده شده است. گزارش شده که قاضی تحقیق، اتهام‌های اول و سوم را به خانم زاغری تفهیم کرده و او هر دوی آنها را رد کرده است. او در حال حاضر در زندان اوین دوران حبس خود را می‌گذراند. نازنین زاغری با بخش آموزشی و خیریه بنیاد رویترز همکاری داشت و در گذشته مدتی در بخش اداری نهاد خیریه بخش جهانی بی‌بی‌سی کار می‌کرد.


برچسب ها :

پیروان آئین یارسان

آریاسب باوند و مهی زاده پشت پناه، به حبس محکوم شدند

 آریاسب باوند و مهی زاده پشت پناه دو زندانی محبوس در زندان اوین، توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ترتیب به ۲۲ سال و ۶ ماه و ۷ سال حبس تعزیری محکوم شد.


 محمدحسین آقاسی، وکیل مدافع آریاسب باوند با اعلام این خبر گفت: “شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب موکلم را به اتهام «تشکیل و اداره گروه مخالف نظام» به ۱۵ سال، «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به ۱۸ ماه و به اتهام «ورود و خروج غیرقانونی به کشور» به سه سال حبس و به اتهام «توهین به رهبری» به ۳ سال حبس محکوم کرده است که جمعاً ۲۲ سال و ۶ ماه می‌شود”.


این وکیل دادگستری افزود: “به خاطر اینکه موکلم بیش از سه عنوان اتهامی دارد، دادگاه در هر عنوان اتهامی اشد مجازات به اضافه نصف مجازات آن اتهام را در نظر گرفته است”.


آقاسی یادآور شد: “در صورت قطعیت یافتن این حکم، طبق قانون اشد مجازات یعنی ۱۵ سال حبس برای باوند اجرا می شود”.


وی که وکالت مهی زاد پشت پناه دیگر متهم این پرونده را هم بر عهده دارد افزود: “شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب وی را به اتهام عضویت در حزب خود ساخته اتحاد شورای استان‌ها به ۵ سال حبس، فعالیت تبلیغی علیه نظام به یکسال حبس و ورود غیرقانونی به کشور به یکسال محکوم کرد و در صورت قطعیت یافتن، ۵ سال حبس اجرا می شود”.


لازم به ذکر است که آریاسب باوند در ۲۱ بهمن سال ۹۶ در هنگام ورود به کشور بازداشت و هم اکنون در بند ۴ زندان اوین نگهداری می‌شود.


مهی زاده پشت پناه، دیگر متهم این پرونده نیز سال گذشته به همراه آریاسب باوند در حین ورود به کشور بازداشت شده است.


برچسب ها :

پیروان آئین یارسان


چند گزارش کوتاه از نقض حقوق بشر در زندان زاهدان


 یک زندانی متهم به محاربه و محبوس در زندان زاهدان علیرغم مشکل پوستی جدی و ابتلا به قارچ در ناحیه پاها با عدم رسیدگی پزشکی مواجه شده و از اعزام وی به بیمارستان جلوگیری شده است. همچنین در گزارشی دیگر دو زندانی سنی مذهب محبوس در این زندان در پی درگیری لفظی با وکیل بند به دلیل توهین به اعتقادات مذهبی خود پس از ضرب و شتم به قرنطینه زندان منتقل شدند. همزمان با این زندانیان یک زندانی دیگر محبوس در این زندان نیز به دلیل انتقاد از شرایط زندان در زمان سرکشی بازرسان، به قرنطینه این زندان منتقل شده‌ است.


هویت این زندانی “زبیر هوت (عود)، فرزند هندوک، ۲۵ ساله، با اتهام محاربه و محبوس در بند ۳ زندان زاهدان” احراز شده است.

یک منبع مطلع از وضعیت این زندانی گفت: “علیرغم پیگیری و درخواست مکرر این زندانی جهت اعزام به بیمارستان تاکنون اقدامی در این زمینه صورت نگرفته و با مخالفت مسئولین زندان از اعزام وی جلوگیری شده است. در بهداری زندان هم فقط یک پماد به او داده‌اتد که نتیجه‌ای در پی نداشته و روز به روز وضعیت پاهایش بدتر می‌شود”.

زبیر هوت به اتهام “محاربه از طریق همکاری با گروه‌های مخالف نظام” و “اقدام علیه امنیت ملی” ابتدا به اعدام و سپس با کاهش حکم به ۲۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.


این زندانی محبوس در بند ۳ زندان زاهدان در تاریخ ۱۲ اردیبهشت‌ماه سال ۹۲ در چابهار توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.


همچنین در گزارشی دیگر دو زندانی سنی مذهب محبوس در زندان زاهدان در پی درگیری لفظی با محمد قهرمانی مسئول بند ۲ که به دلیل توهین وی به اعتقادات این دو زندانی صورت گرفته بود توسط سرگزی، حفاظت زندان زاهدان همراه با ضرب و شتم به قرنطینه این زندان منتقل شده اند.


هویت این دو زندانی “علیرضا بمپوری با اتهام محاربه و ذبیح الله ریگی، محبوس در زندان زاهدان” احراز شده است.

علیرضا بمپوری که از سال ۹۴ در این زندان به سر می‌برد در تاریخ ۹ خرداد سال گذشته توسط شعبه یک دادگاه انقلاب زاهدان به ریاست قاضی سید رضا جواد موسوی و قاضی مهران بامری به اتحام محاربه به ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.


همچنین روز جاری یک زندانی دیگر در این زندان نیز به نام رشید آهورانی به دلیل اینکه در زمان سرکشی بازرسان از وضعیت و شرایط زندان انتقاد کرده بود به قرنطینه این زندان منتقل شد.

به گفته یک منبع مطلع از وضعیت این زندانی، بازرسان از تهران جهت سرکشی آمده بودند و این اقدام تنبیهی مسئولان زندان زمانی صورت گرفت که بازرسان زندان را ترک کرده بودند.


زندانیان زندان زاهدان تحت شرایط بسیار نامناسبی در این زندان نگهداری می‌شوند و با مشکلات مضاعفی از جمله محرومیت از تغذیه مناسب، عدم رسیدگی پزشکی، بدرفتاری مسئولین بهداری با زندانیان بیمار، عدم اعزام بیماران به مراکز درمانی خارج از زندان حتی در موارد بسیار ضروری، نبودن وسایل موردنیاز در فروشگاه زندان، قیمت بالای مواد غذایی و کیفیت بسیار پایین آنها، نبود وسایل گرمایشی و سرمایشی حتی با هزینه‌های شخصی، محرومیت از جای خواب مناسب، رفتار نامناسب مسئولین بنیاد تعاون با زندانیان، ندادن حقوق متناسب با ساعات کار زندانیان در بخش اشتغال و تهدید آنها به اخراج و انتقال به قرنطینه در صورت اعتراض و… مواجه هستند.برچسب ها :

پیروان آئین یارسان


عباس لسانی، پس از برگزاری جلسه دادگاه بازداشت شد

عباس لسانی، فعال ترک (آذربایجانی) روز جاری در پی حضور در شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز و پس از برگزاری جلسه دادگاه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. دلایل بازداشت آقای لسانی روشن نیست و وضعیت او پس از این بازداشت نیز در سایه ابهام قرار دارد.

امروز سه‌شنبه ۲۵ دی‌ماه ۹۷، عباس لسانی، پس از جلسه دادگاه در شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.


بک منبع نزدیک به این فعال اردبیلی گفت: “عباس لسانی در پی دریافت ابلاغیه‌ای، ساعت ۱۲ امروز ۲۵ دی‌ماه در شعبه دوم دادگاه انقلاب دادگستری شهرستان تبریز حضور یافته و دفاعیات خود را ارائه کرد. اما پس از اتمام دادگاه مامورین لباس شخصی از خروج وی جلوگیری کرده و وی را بازداشت کردند. مامورین به فعالینی که به همراه ایشان به دادگاه رفته بودند گفته‌اند که منتظر عباس لسانی نباشند چون ایشان بازداشت و به دفتر دادستان منتقل شده است”.

از دلایل بازداشت آقای لسانی کماکان اطلاعی در دست نیست و تا زمان تنظیم این گزارش نیز این بازداشت کماکان ادامه دارد.


آقای لسانی پیش‌تر از محکومیت ۱۰ ماه حبس خود توسط دادگاه انقلاب اردبیل و ارجاع این حکم به اجرای احکام این دادگاه مطلع شده بود.


این فعال با سابقه ترک در تاریخ ۱۵ دی‌ماه توسط شعبه اجرای احکام دادگاه انقلاب اردبیل بازداشت و جهت اجرای حکم ۱۰ ماه حبس تعزیری به زندان تبریز منتقل شده بود.


دو روز پس از بازداشت مورخ ۱۷ دی‌‎ماه، عباس لسانی، با وارد شناخته شدن اعتراض وی به نحوه دادرسی، با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی و تا زمان دادرسی مجدد که زمان آن روز ۲۵ دی‌ماه تعیین شد به صورت موقت از زندان تبریز آزاد شده بود.


فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق سخنرانی در مراسم خاکسپاری مرحوم حسن دمیرچی موزیسین و فعال مدنی شناخته شده اتهامی است که توسط شعبه ۱۱ دادیاری تبریز در زمان بازداشت به آقای لسانی تفهیم شده است.


لازم به یادآوری است که روز دوشنبه ۱۱ تیرماه چند روز پیش از گردهمایی سالانه “قلعه بابک” عباس لسانی همراه با سه تن از فعالان ترک (آذربایجانی) ساکن اردبیل توسط مأموران اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت و سپس در روز چهارشنبه ۲۰ تیرماه با تودیع وثیقه ۵۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد. آقای لسانی ویدیویی از خود مبنی بر تشویق افراد برای حضور در این مراسم منتشر کرده بود.


ترک (آذربایجانی) های ایران مانند سایر جمعیت‌های اتنیکی کشور در معرض تضییع نظام‌مند حقوق پایه‌ای قرار دارند، هر چند این تبعیض در مورد آنها کمتر شکل مذهبی دارد و عمدتا بر مباحث فرهنگی و هویتی استوار است.برچسب ها :

پیروان آئین یارسان

داود فرهادپور:


‍ من هم شکنچه شدم

شکنجه یعنی ... 

وقتی هفده سالت باشه ببندنت به صندلی چوبی و با یک چَک به پهلو بخوری زمین و بعد با پوتین سربازی بزنن تو صورتت.


شکنجه یعنی ... 

وقتی نیمه های شب از خواب بیدارت کنن و بگن چشم بندت و بزن، بعد ببرنت به حیاط پشتی محل تیر باران، دستها و پاهات و ببندن به تیرک چوبی و بعد هم دستور آتش بدن، وقتی بخودت میای میبینی هنوز داری نفس میکشی، و با خنده های جوخه مرگ متوجه میشی که تیرها هوایی بوده یا مشقی.


شکنجه یعنی ... 

وقتی صدات میکنن بری برای بازجویی و بعد میبینی دو تا میز با فاصله نیم متر گذاشتن کنار هم و میگن دست هاتو ببر زیر زانوت و دستبند میزنن و چوبی رو از لای دستها و پاهات رد میکنن، دو نفری بلندت میکنن میزارنت روی میزها، با هر جوای که میدی با کابل به کف پاهات میزنن، آنقدر ادامه میدن که پاها باد کنه و تاول بزنه، دردناکتر اینکه بزور دور اتاق راه ببرنت. ‎


"شکنجه و خاطراتش تا پایان مرک با ماست "

شکنجه ممنوع


برچسب ها :

پیروان آئین یارسان

The following is an overview of human rights violations in Iran on January 14th, 2019 based on the information compiled and verified by Human Rights Activist Arman Yari(1) Five Kulbars (Kurdish back carriers) have been shot by border patrol in Sardasht and Baneh. Namagh Gholami died and Sirvan Hassanzadeh, Jabbar Ahmadi, Karzan Aminzadeh, and Shahryar Khezri were injured in this incident. Moreover, three other Kulbars died or were injured in Salmas and Sardasht in West Azerbaijan province. Ayob Amini died and Hashem lost his hands due to hypothermia. In addition, Osman Ramezani died of drowning in the river.

(2) Ali Rabiei, the former labor minister, shows concerns about protests in 160 cities in January 2018. He added that people’s dissatisfaction, injustice, and dysfunctional politics caused these uprisings.

(3) At least five protests were organized on January 14, 2019. Educators in Tehran, the workers of inter-city rail in Ahvaz, the customers of SAIPA Company in Tehran, the shareholders of the bankrupt financial institution of Caspian, and the customers of Sekeh Samen website in Tehran have been demanding their requests in separate protests.

(4) A worker of Iran National Steel Industrial Group (NSIG) in Ahvaz, Behzad Alikhani, was released today. Three workers of NSIG are still in prison. More than 43 workers of NSIG have been arrested on December 16, 2018.

(5) At least four prisoners were executed in Rajaei Shahr prison in Karaj. Mohsen Rezaei, Reza Farmanjou, and Baratali Rahimi were executed on Wednesday. They were transferred to solitary confinement on Monday.

(6) 219 poachers have been arrested in the South Khorasan Province in the last 10 months. More than one thousand and 573 animals and their carcasses were confiscated from them.

(7) Yazd court of appeals sentenced two Baha’i citizens to two years imprisonment, combined. Mehran Bandi Amirabadi and Mehran Eslami Amirabadi were sentenced to prison terms and exile on the charge of ‘propaganda against the state’ earlier.

(8) Alireza Golipour has not received access to medical care in Evin prison. Although he has severe seizures and a prison doctor requested his transfer to the hospital due to his deteriorating health condition, he was not transferred to the hospital.

(9) Nazanin Zaghari and Narges Mohammadi , prisoners of conscience, began three-day hunger strike in protest of denial of medical care. They suffer from serious health conditions which have been exacerbated in prison due to authorities’ refusal of medical care to them.

(10) Iraj Mohammadi was summoned to the intelligence office and was arrested in Miandoab on January 13, 2019. He had been released from prison after completing a ten-year sentence, in October.

(11) Nasrin Sotoudeh, the Iranian human rights lawyer, was being banned from having visitors. She is imprisoned on security-related charges.

(12) Expulsion of Shirin Baninejad, a Baha’i Computer Science student, from Azad University of Andisheh (Sama) due to her faith. Bahai students in Iran routinely experience denial of entrance to university or expulsion during their studies.

(13) Saeed Sadeghifar, Azerbaijani Turkic minority rights activist, is summoned to the Ardabil Revolutionary Court on January 23. He was charged with ‘forming an illegal group to disrupt national security’. Asgar Akbarzadeh, Rahim Gholami, and Ali Vaseghi, Azerbaijani Turkic minority rights activists, have been also summoned to the Ardabil court.

(14) A 36-year old prisoner accused of murder, was spared from hanging on gallows by paying the blood money and consent of next of kin. He was spending 12 years in prison.

(15) A worker and a firefighter were injured in Tehran because of negligence in the oversight of safety conditions in workplaces.

(16) The workers of Farnakh and Mahnakh Company have 180 billion Rial [approximately one million and 80 thousand USD] unpaid wages.

(17) Mohammad Karimi, a labor activist, was released from Bukan prison after 13 months of imprisonment. He was arrested and sentenced to three years in prison in November 2018.برچسب ها :

پیروان آئین یارسان


شیرین بنی نژاد، دانشجوی بهایی از دانشگاه اخراج شد
شیرین بنی نژاد، دانشجوی ترم پنج مقطع کاردانی پیوسته رشته علمی کاربردی کامپیوتر در دانشگاه آزاد سما اندیشه، به دلیل بهایی بودن از دانشگاه اخراج و از ادامه تحصیل محروم شد. با وجود محرومیت شهروندان بهایی از تحصیل در دانشگاه‌ها، برخی از این شهروندان گاها موفق به ورود به دانشگاه شده و پس از مدتی به بهانه‌های مختلف توسط مسئولین از ادامه تحصیل محروم می‌مانند و

به دلیل بهایی بودن از دانشگاه آزاد سما اندیشه اخراج شد.


یک منبع نزدیک به خانواده این شهروند بهایی گفت: “روز چهارشنبه ۱۹ دی‌ماه ۹۷، طی تماسی از شیرین بنی نژاد خواستند که به دانشگاه مراجعه کند. در دانشگاه به وی اطلاع داده اند که یک ماه قبل از دانشگاه اخراج شده است. این مطلب زمانی به وی ابلاغ شده که شهریه ترم را کامل پرداخت کرده و یکی از امتحانات را نیز داده بود”.

به گفته این منبع مطلع اخراج وی زمانی صورت گرفته است که فقط ۳ امتحان دیگر با پایان تحصیل و دریافت مدرک کاردانی فاصله داشته است.

این منبع مطلع همچنین افزود: “این دانشجوی بهایی به همراه خانواده خود روز شنبه به حراست و رئیس دانشگاه مراجعه کردند با این حال نتیجه‌ای حاصل نشده و گفته‌اند ما در اخراج این دانشجو نقشی نداشته ایم و اگر سوالی دارید به وزارت اطلاعات مراجعه کنید”.

با وجود محرومیت شهروندان بهایی از تحصیل در دانشگاه‌ها، برخی از این شهروندان گاها موفق به ورود به دانشگاه شده و پس از مدتی به بهانه‌های مختلف توسط مسئولین از ادامه تحصیل محروم می‌مانند. هرانا پیشتر نیز در گزارش‌هایی خبر از اخراج دانشجویان بهایی در شهرهای مختلف کشور داده است.


لازم به ذکر است در روزهای اخیر همزمان با آغاز امتحانات پایان ترم موج جدیدی از اخراج دانشجویان بهایی از دانشگاه ها شروع شده است.

پیش از این شایان معنوی، دانشجوی ترم ۳ رشته عمران در دانشگاه آزاد واحد شهر قدس، به دلیل بهایی بودن از دانشگاه اخراج و از ادامه تحصیل محروم شده بود.


روز چهارشنبه ۱۹ دی‌ماه ۹۷، بدیع صفاجو، دانشجوی بهایی ترم هفت مهندسی شیمی، به دلیل بهایی بودن از واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اخراج و از ادامه تحصیل محروم شده بود. همچنین روز شنبه نیز یک دانشجوی بهایی دیگر به نام سما نظیفی نیز در جلسه امتحان از دانشگاه آزاد واحد شهریار اخراج و از ادامه تحصیل محروم شده بود.


علیرغم نص صریح قانون، طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی ایران، بهائیان علاوه بر محرومیت از اشتغال در اماکن دولتی، از تحصیلات دانشگاهی نیز محروم هستند.

هر ساله گزارشات زیادی از محروم شدن شهروندان بهایی از ادامه تحصیل در دانشگاه‌های ایران منتشر می‌شود. این موضوع حتی افرادی را که در آستانه فارغ‌التحصیلی هستند را نیز در بر می‌گیرد.


شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.


برچسب ها :

پیروان آئین یارسان


احضار سعید صادقی فر، فعال ترک به دادگاه انقلاب اردبیل

روز دوشنبه، سعید صادقی فر فعال ترک (آذربایجانی) طی ابلاغیه ای به شعبه دوم دادگاه انقلاب اردبیل احضار شد. در این احضاریه از وی خواسته شده در تاریخ ۳ بهمن ماه در این دادگاه حاضر شود. اتهام مطرح شده علیه وی “تشکیل دسته غیرقانونی جهت برهم زدن امنیت کشور” عنوان شده است.


طی این احضاریه از وی خواسته شده است که در خصوص گزارش مرجع انتظامی مبنی بر تشکیل دسته غیر قانونی جهت بر هم زدن امنیت کشور ساعت ۱۰ صبح روز ۳ بهمن ماه در این دادگاه حاضر شود.

لازم به ذکر است این شهروند اهل اردبیل در تاریخ ۱۱ تیرماه به همراه سه تن دیگر به نامهای “علی واثقی”، “عسگر اکبرزاده” و “عباس لسانی” توسط ماموران اداره اطلاعات این شهرستان در رابطه با مراسم قلعه بابک بازداشت و پس از صدور قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی در تاریخ ۱۹ تیرماه آزاد شده بود.


ترک (آذربایجانی) های ایران مانند سایر جمعیت‌های اتنیکی کشور در معرض تضییع نظام‌مند حقوق پایه‌ای قرار دارند، هر چند این تبعیض در مورد آنها کمتر شکل مذهبی دارد و عمدتا بر مباحث فرهنگی و هویتی استوار است.برچسب ها :

پیروان آئین یارسان
پيوندهاي روزانه
درباره ما

    به تصویر کشیدن جنایات و تبعیضات رژیم جمهوری اسلامی در حق مردم مظلوم یارسان و ایران Admin:Arman Yari
آمار وبلاگ
» بازديد امروز :2
» افراد آنلاین :1
» بازديد دیروز :5
» بازديد ماه :203
» بازديدسال :11816
» کل بازدیدها :31049
» مجموع اعضا : 3
» تعداد مطالب : 597