RSS


راساس گزارش رسیده يک وکيل کُرد به نام "طاهر توحیدی" توسط دادگاه سنندج به ١٧ ماه حبس محکوم شد.


این وکیل دادگستری و استاد دانشگاه در سنندج توسط شعبه ١٠٦ دادگاه کيفری ۲ در اين شهر به اتهام "توهین به مامور دولت و نشر اکاذیب" به ١٧ ماه زندان محکوم شده است.


حکم این وکیل اهل شهرستان بوکان روز پنج‌شنبه بیست و هشتم دی ماه اجرا و به زندان مرکزی سنندج انتقال یافته است.


برچسب ها :چندروز پیش ویدئویی از تیراندازی مأموران نیروی انتظامی به سوی معترضان در میناب، در استان هرمزگان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. به روایت نماینده میناب در مجلس شورای اسلامی ایران، مردم این شهر در حمایت از خودرویی که نیروی انتظامی به سوی آن ظاهراً شلیک کرده است، با مأموران امنیتی درگیر شدند.

مصطفی ذوالقدر، نماینده اصلاح‌طلب میناب جمعه ۲۹ دی‌ماه در گفت‌و‌گو با خبرگزاری دولتی کار ایران (ایلنا) گفت که ویدئوی منتشرشده از تیراندازی مأموران نیروی انتظامی به سوی مردم معترض در میناب ارتباطی با اعتراضات سراسری هفته‌های اخیر در ایران ندارد.


او مدعی شده که ویدئوی منتشرشده نشان‌دهنده درگیری نیروی انتظامی با یک خودروی مظنون به حمل مشروبات الکلی است. به گفته ذوالقدر،


گویا خودروی مشکوک به حمل مشروبات الکلی بی‌توجه به هشدار نیروی انتظامی، وارد روستا و محل سکونت مردم می‌شود و تعدادی از ساکنان این منطقه نیز بی‌اطلاع از اصل ماجرا در حمایت از این خودرو اقدام می‌کنند و در نتیجه ماموران نیروی انتظامی برای متفرق کردن مردم ناچار به شلیک و تیراندازی با گلوله‌های پلاستیکی می‌شود.


او از مأموران نیروی انتظامی استان هرمزگان خواسته است تا «رویکردی مردمی‌تر» اتخاذ کنند.


ذوالقدر در حالی تیراندازی به معترضان هرچند به ادعای او با گلوله‌های پلاستیکی را تأیید کرده است که محمد رستمی، فرمانده انتظامی میناب پنج‌شنبه ۲۸ دی به خبرگزاری تسنیم گفته بود «تیراندازی پلیس به مردم در میناب کذب محض است.»


او نیز این ماجرا را به تعقیب قاچاقچیان مشروبات الکلی مربوط دانست و گفت که در این عملیات دو خودروی شرقتی زانتیا و پژو ۴۰۵ با بار بیش از دو هزار قوطی مشروب در روستای گبرانی توقیف شده اند.برچسب ها :احمد علم‌الهدی امام جمعه مشهد و نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی می‌گوید اگر درآمد طلبه‌های حوزه‌های علمیه مناسب نباشد بنای روحانیت و حوزه به خطر می‌افتد.

در بودجه سال ۹۷ برای شورای عالیه حوزه‌های علمیه مجموعاً چهار هزار و ۴۶۴ میلیارد و ۵۵۷ میلیون ریال و شورای سیاست‌گذاری حوزه‌های علمیه خواهران دو هزار و ۷۱۳ میلیارد و ۳۱۰ میلیون ریال در نظر گرفته شده. امام جمعه مشهد اما گمان می‌کند این بودجه کافی نیست. او که صبح جمعه ۲۹ دی در مدرسه عالی نواب سخن می‌گفت، درباره ضرورت افزایش بودجه‌ حوزه‌های علمیه گفته است:


«اگر امروز وضعیت اقتصادی طلبه مناسب نباشد خطرهای مختلفی بنای روحانیت و حوزه را تهدید می‌کند. مسئولین امر باید این کار را انجام دهند. اگر طلبه در زندگی خود دیگران را ملاک قرار دهد و زندگی متجملانه و مرفهانه را سرمشق خود کنند، مسوولان به گرد معیشت طلاب نمی‌رسند.


نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی در ادامه سخنانش گفته است طلبه‌ها باید مرفه باشند تا بتوانند با آرامش درس بخوانند:


 «ما باید تلاش کنیم حتی‌الامکان سطح معیشتی طلاب را بالا ببریم تا طلبه فردی مستغنی باشد و با آرامش خاطر درس بخواند و فعالیت‌های خدماتی خود را انجام دهد.»


آمار دقیقی از تعداد طلبه‌ها در ایران وجود ندارد. در ۴۸۰ حوزه علمیه در سراسر ایران دست‌کم ۱۵۰ هزار طلبه به تحصیل علوم دینی مشغول‌اند.


وابستگی حوزه‌های علمیه به بودجه دولت، حوزه‌های علمیه را به فکر درآمدزایی انداخته است. وحیدرضا ملکی، رئیس اداره تبلیغ مجازی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در تابستان سال جاری از تشکیل گروه‌هایی از طلبه‌ها برای تبلیغ در فضای مجازی خبر داده بود. این گروه‌ها می‌توانند علاوه بر بودجه مقرر برای طلبگی، از بودجه‌های سازمان تبلیغات اسلامی هم بهره‌مند شوند.برچسب ها :شه‌بخش گرگیج نماینده سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها می‌گوید: مردم این استان بعد از ۴۰ سال هنوز به حداقل‌های زندگی دسترسی ندارند.


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، گرگیج پنجشنبه ۲۸ دی شاخص «محرومیت» در این استان را «عمیق» توصیف کرد و گفت که این استان به لحاظ شاخص‌های توسعه در رتبه آخر قرار دارد.


او شاخص باسوادی در این استان را پائین‌تر از میانگین کشوری خواند. براساس گزارش مرکز آمار شاخص باسوادی جمعیت شش سال به بالا ایران ۸۴.۶۱ درصد است.


گرگیج شاخص باسوادی جمعیت لازم‌التعلیم در سیستان و بلوچستان را ۶۸ درصد اعلام کرد و گفت: ۳۸ درصد جمعیت شهری و روستایی استان بی‌سواد است.


به گفته او شاخص بی‌سوادی در روستاهای این استان ۴۰ درصد است.


گرگیج پائین بودن سرانه فضای آموزشی  را یکی از عوامل پائین بودن شاخص باسوادی در استان برشمرد و گفت: سرانه فضای آموزشی درسیستان و بلوچستان تنها ۳ متر مربع و در برخی شهرستان‌ها کمتر از ۱.۵ متر مربع است. براساس اعلام نهادهای دولتی میانگین سرانه فضای آموزشی در ایران ۵۱.۵ متر مربع است.


به گفته نماینده سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها پائین بودن سرانه معلم به نسبت دانش‌آموز در استان هم پائین‌تر از میانگین کشوری است. میانگین کشوری نسبت معلم به دانش‌آموز در ایران ۱۸.۳ اعلام شده در حالیکه به گفته گرگیج این شاخص در سیستان و بلوچستان ۲۲.۵۶ است.


گرگیج همچنین وضعیت بیکاری و معیشت در سیستان وبلوچستان را نامناسب توصیف کرد و گفت: «وضعیت بیکاری و معیشت در استان رکورد زده است».


مرکز آمار ایران نرخ بیکاری رسمی سیستان و بلوچستان در پایان شش ماه نخست امسال را ۱۱.۳ درصد اعلام کرده است.


برچسب ها :خبررسانی کُردپا، امروز پنج‌شنبه بیست و هشتم دی‌ماه، سازمان دیده‌بان حقوق بشر در گزارش جهان سال ۲۰۱۸ خود عنوان داشت که حکومت ایران در سال ۲۰۱۷ کارنامه‌ای نامطلوب از سرکوب و نقض حقوق آزادی بیان، محاکمه‌ی عادلانه، برابری جنسیتی، و آزادی مذهبی به جای گذاشته است. 


این سازمان حقوق بشری می‌گوید: عناصر سرکوبگر در نیروهای امنیتی، قوه‌ی قضاییه، و نهادهای غیرمنتخب حکومتی مثل شورای نگهبان به کنترل شدید خود بر سیاست کشور و سرکوب حقوق بشر ادامه داده‌اند.


دیده‌بان حقوق بشر در این گزارش می‌افزاید: نیروهای امنیتی و اطلاعاتی ده‌ها روزنامه‌نگار، فعال کارگری برجسته، و فعال شبکه‌های اجتماعی را احضار، آزار، و دستگیر کردند. چندین مدافع و فعال حقوق بشر از جمله نرگس محمدی، نایب رییس کانون ممنوع شده‌ی مدافعان حقوق بشر پشت میله‌های زندان ماندند. دادگاه‌های انقلاب چندین فعال و عده‌ای از ایرانیان دوتابعیتی و اتباع خارجی را با اتهامات مبهم امنیت ملی به زندان‌های طولانی مدت محکوم کردند. این اتهامات عموماً برای جرم‌انگاری حقوق بشر مشروع به کار بسته می‌شوند.


سارا لی ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه‌ی دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرده است: "تصمیم‌گیران ایرانی نشان داده‌اند که رسیدگی به نقض‌های پرشمار حقوق بشر در کشور جایی در دستور کار آنها ندارد."


وی افزود: "مقاماتی که به شکل فعالانه مرتکب نقض حقوق بشر می‌شوند و دیگرانی که این نقض‌ها را به چالش نمی‌کشند مسئول شرایط وخیم حقوق بشر در ایران هستند."


برچسب ها :روند صعودی نرخ برابری دلار و یورو در بازار ارز ایران همچنان ادامه دارد. هر یک دلار امریکا ۲۱ تومان و هر یک یورو ۱۰ تومان گران‌تر از روز گذشته معامله شد.

به گزارش منابع خبری نرخ برابری یک دلار امریکا  چهارشنبه ۲۷ دی به ۴۴۵۰ تومان رسید. همزمان با تداوم رشد قیمت دلار، یورو نیز با ۱۰ تومان افزایش از مرز ۵۵۰۰ تومان عبور کرد.


منابع خبری قیمت هر یک یورو در بازار ارز تهران را ۵۵۱۰ تومان گزارش کردند که بالاترین قیمت این ارز در یک ماه گذشته است.


پیش از این رئیس کل بانک مرکزی از اقدامات سریع دولت برای کنترل «هیجانات بازار ارز» خبر داده بود اما برخی از فروشندگان ارز در تهران به خبرگزاری تسنیم گفتند که بانک مرکزی ارز را گرانتر از قبل در اختیار آنان قرار می‌دهد.


با این حال محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی دست داشتن دولت در افزایش قیمت دلار را «نادرست» خواند. او گفت که گرانی دلار موجب افزایش قیمت‌ها خواهد شد و «رشد قیمت‌ها باعث تحمیل هزینه‌ها و افزایش تورم می‌شود»


پورابراهیمی گفت که این موضوع  «دستاورد دولت در تک رقمی شدن نرخ تورم را با چالش روبرو می کند».


برخلاف او اما محمد بایرامی کارشناس بازار ارز در ایران گرانی دلار را «هدفمند» خواند و گفت که «دولت اراده‌ای برای کنترل بازار ندارد».


پلمپ ۵ صرافی در تهران

در خبر دیگری در رابطه با بازار ارز ایران، خبرگزاری مهر عصر چهارشنبه از پلمپ پنج صرافی در تهران خبر داد.


برپایه این گزارش این پنج صرافی که نامشان افشاء نشده، فعالیت غیرمجاز داشتند توسط دستگاه‌های نظارتی «پلمپ و پرونده‌شان به دستگاه قضایی ارسال شده است».
برچسب ها :عبدالرضا بازدار، رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان می‌گوید کاهش بارندگی‌ها به ۴۰ درصد کشت گندم دیم در استان آسیب‌ رسانده است.

عبدالرضا بازدار، پنج‌شنبه ۲۸ دی به خبرگزاری مهر گفت: «متأسفانه با توجه به کمبود بارندگی‌ها و بی‌سابقه‌ترین نوع بارش‌ها در استان بیش از سه ماه و نیم‌ فصل کشت را از دست دادیم.»


در لرستان ۱۹۵ هزار هکتار کشت گندم دیم و ۱۰۵ هزار هکتار کشت جو وجو دارد.


به‌گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان، در این استان بر اثر کاهش بارندگی، کشت گندم دیم بالغ ‌بر ۴۰ درصد و کشت جو حدود ۳۰ درصد آسیب ‌دیده‌اند.


کاهش بارندگی و برداشت‌های بی‌رویه آب باعث شده که از مجموع ۶۰۹ دشت در ایران، حجم آب در ۲۹۴ دشت کاهش پیدا کند و سطح آب زیرزمینی پایین برود.


خشکسالی شدید و کاهش باران از یک سو و برداشت‌های بی‌رویه از ذخایر آب‌های زیرزمینی از سوی دیگر، باعث شده تا مقامات در مورد وضعیت آب و آینده آن ابراز نگرانی کنند.


به دلیل کاهش بارندگی و افزایش تبخیر، از میزان آب در دسترس (آب تجدید‌پذیر) به شدت کاسته شده است، به نحوی‌که حجم آب‌های زیرزمینی ایران از ١٣٠ میلیارد مترمکعب در ۵۰ سال پیش به حدود ١١٠ میلیارد مترمکعب در سال‌های اخیر کاهش یافته است.


عبدالرضا بازدار گفته است که اگر روند بارندگی‌ها در ادامه مطلوب باشد بازهم کشت گندم و جو دیم در استان لرستان ضرر و آسیب خواهد داشتبرچسب ها :با تأیید دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی، دست جوان ۳۴ ساله‌ای که به سرقت چند گوسفند متهم بود در زندان مرکزی مشهد قطع شد.


بنابر گزارش‌ها از زندان مرکزی مشهد، مأموران اجرای احکام دست این متهم را با گیوتین قطع کردند.


او اکنون برای مداوا به یکی از مراکز درمانی مشهد منتقل شده است. یک قاضی اجرای احکام نیز بر اجرای صحیح حکم نظارت داشته است.


پیشتر دادگاه کیفری استان، «علی – خ» را به اتهام ۲۱ فقره سرقت احشام روستائیان استان‌های خراسان رضوی و جنوبی به «قطع ید» و ردمال محکوم کرده بود. این حکم با اعتراض متهم مواجه شد.


اما دادگاه تجدیدنظر استان خراسان با تأیید حکم دادگاه بدوی، آن را «شرعی و قانونی» دانست.


«علی – خ» در سال ۱۳۹۰ دستگیر شده بود.


قانون مجازات اسلامی قطع دست و پا را درباره متهمان به سرقت مجاز شمرده است.


در ماده ۲۰۱ قانون مجازات اسلامی در ایران، حد سرقت در مرتبه‌ نخست، قطع چهار انگشت دست راست سارق؛ در مرتبه دوم‌، قطع پای چپ سارق و در مرتبه سوم حبس ابد است. مجرم در مرتبه چهارم به اعدام‌ محکوم می‌شود.


همچنین بنا بر ماده ۲۰۲ قانون مجازات اسلامی هر گاه انگشتان دست سارق بریده شود و پس از اجرای این حد، سرقت دیگری از او ثابت گردد، پای چپ او بریده می‌شود.


نهادهای بین‌المللی دفاع از حقوق بشر بارها به صدور و اجرای چنین احکامی توسط قوه قضائیه ایران انتقاد کرده و آن را وحشیانه خوانده‌اند.


برچسب ها :

پیوندهای روزانه
درباره ما

    به تصویر کشیدن جنایات و تبعیضات رژیم جمهوری اسلامی در حق مردم مظلوم یارسان و ایران Admin:Arman Yari
آمار وبلاگ
» بازدید امروز : 2
» افراد آنلاین : 1
» بازدید دیروز : 5
» بازدید ماه : 203
» بازدید سال : 11816
» کل بازدیدها : 31049
» مجموع اعضا : 3
» تعداد مطالب : 597
» تعداد نظرات : 3
کد های کاربر