**** یــــــــــــــــــــــاری چــوار چیون بــاوری و جا ////// راسـتــــــــــی و پاکـــــــی ، نیستـــــی و رداء **** ****راگـــــــــه حقیقت شیشه بنیین نه جـــــای گـــزافن نه جای منیین**** پیروان آئین یارسان - واکنش‌ها به مرگ کاووس سیدامامی در زندان اوین! پیروان آئین یارسان - واکنش‌ها به مرگ کاووس سیدامامی در زندان اوین!
RSS

کاووس سیدامامی، جامعه‌شناس تحصیل‌کرده آمریکا و شهروند ایرانی‌ـ‌کانادایی در زندان اوین به شکلی مشکوک درگذشت. انجمن جامعه‌شناسی ایران و انجمن علوم سیاسی ایران در دو بیانیه جداگانه به «مرگ غیرعادی» او واکنش نشان دادند. مقام‌های کانادایی نیز از آغاز بررسی این حادثه سخن گفتند.انجمن جامعه‌شناسی ایران یکشنبه ۲۲ بهمن در بیانیه‌ای نسبت به مرگ این استاد دانشگاه امام صادق اظهار تأسف کرد و از مسئولان ایران خواست تا درباره آن توضیح دهند.


این بیانیه درباره سیدامامی، عضو کمیته روابط بین‌الملل انجمن جامعه‌شناسی ایران می‌نویسد:


اخبار منتشرشده درباره وی در باور نمی‌گنجد و انتظار می‌رود مسئولان امر درباره این ضایعه دردناک پاسخگو باشند و به افکار عمومی توضیح دهند.


انجمن علوم سیاسی ایران نیز او را «استاد فاضل و کم‌نظیر علوم سیاسی ایران» و «انسانی شریف و اخلاق‌گرا» توصیف کرد.


سرکوب فعالان محیط زیستی

کاووس سیدامامی مدیر عامل سازمان مردم‌نهاد «حیات وحش میراث پارسیان» بود که هدفش را حفاظت از گونه‌های در معرض خطر حیات وحش ایران، به‌ویژه یوزپلنگ ایرانی اعلام کرده است.


نخستین بار رامین سیدامامی که با نام «کینگ‌رام» به عنوان خواننده یک گروه موسیقی سبک «پست‌پانک» شناخته می‌شود، خبر مرگ پدرش را منتشر کرد. به گفته او، دادسرای انقلاب تهران مادرش مریم ممبینی را احضار کرده و «به طور ناگهانی» خبر «خودکشی» همسرش را به او اعلام کرده‌است.


ساعاتی پیش از آن عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران از دستگیری هفت «متهم به جاسوسی» خبر داده بود که به ادعای او، «در قالب اجرای پروژه‌های علمی و محیط زیستی» اطلاعات محرمانه جمع‌آوری می‌کرده‌اند.


سیدامامی در حالی به جاسوسی متهم شده که حدود یک‌سال پیش در گفتگو با وب‌سایت خبری «مشرق‌نیوز»، نزدیک به سپاه پاسداران گفته بود «نباید به دونالد ترامپ [رئیس‌جمهوری آمریکا] فرصت ائتلاف‌سازی علیه ایران داده شود» و «تقویت بنیه دفاعی کشور یکی از راه‌های اصلی جلوگیری از خطر آمریکا است.»


این متهمان چهارم بهمن‌ماه بازداشت شده‌اند. عضو خانواده یکی از این بازداشت‌شدگان هفتم بهمن از دستگیری چندین مدیر و کارمند «حیات وحش پارسیان» خبر داد. شمار دقیق بازداشت‌شدگان مشخص نیست، اما به گزارش کمپین حقوق بشر ایران، شمار آنها نزدیک ۱۰ تن بوده است.


مشخص نیست چرا دادستان تهران دو روز پس از مرگ غیرعادی سیدامامی خبر بازداشت این متهمان را که به دو هفته پیش مربوط است، بدون اشاره به درگذشت این فعال محیط زیست اعلام کرده است.


محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در پیامی توئیتری درباره مرگ غیرعادی سیدامامی نوشت: «علت را از مسئولان ذیربط جویا شدم؛ بعضی پاسخ نمی‌دهند بعضی هم گفتند پیگیری کردیم اطلاعی بدست نیاوردیم.»


 محمود صادقی

از صبح که در جریان خبر ناگوار درگذشت دکتر سید امامی، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه امام صادق (ع) در زندان اوین قرار گرفتم، علت را از مسئولان ذیربط جویا شدم؛ بعضی پاسخ نمی‌دهند بعضی هم گفتند پیگیری کردیم اطلاعی بدست نیاوردیم!


برچسب ها :

پیروان آئین یارسان
پيوندهاي روزانه
درباره ما

    به تصویر کشیدن جنایات و تبعیضات رژیم جمهوری اسلامی در حق مردم مظلوم یارسان و ایران Admin:Arman Yari
آمار وبلاگ
» بازديد امروز :1
» افراد آنلاین :1
» بازديد دیروز :0
» بازديد ماه :1334
» بازديدسال :11504
» کل بازدیدها :30737
» مجموع اعضا : 3
» تعداد مطالب : 512