**** یــــــــــــــــــــــاری چــوار چیون بــاوری و جا ////// راسـتــــــــــی و پاکـــــــی ، نیستـــــی و رداء **** ****راگـــــــــه حقیقت شیشه بنیین نه جـــــای گـــزافن نه جای منیین**** پیروان آئین یارسان - تشدید بحران آب در لرستان: ۹۷ چاه آب خشک‌ شد! پیروان آئین یارسان - تشدید بحران آب در لرستان: ۹۷ چاه آب خشک‌ شد!
RSS


لرستان که زمانی در دهه ۷۰ از استان‌های پر آب ایران به شمار می‌رفت، اکنون برای تأمین آب شرب روستاها و حتی مرکز استان دچار مشکل است. علیرضا کاکاوند، مدیرعامل شرکت آبفا لرستان می‌گوید تنها در سال جاری ۹۷ حلقه چاه آب شرب روستایی و ۱۵ دهنه چشمه خشک شده است.


در لرستان مجموعاً شش هزار و ۸۱۷ حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق و  شش هزار و ۴۴۴ رشته چشمه وجود دارد.


مدیرعامل شرکت آبفا لرستان آمار دقیقی از تعداد روستاهایی که با بحران آب مواجه‌اند ارائه نداد اما اعلام کرد شرایط در خرم‌آباد، مرکز استان از دیگر شهرستان‌ها حادتر است.


در سال‌های اخیر آبرسانی به شش تا هفت هزار روستای ایران با تانکرهای سیار انجام می‌شود. آب برخی روستاهای استان لرستان نیز با این روش تأمین می‌شود.


به گفته علیرضا کاکاوند «در برخی روستاها به علت وجود سدها، آب شرب دچار مشکل شده. علاوه بر این چاه‌های غیرمجاز کشاورزی نیز در نزدیکی برخی روستاها آب شرب را کاهش داده است».


در مجموع ۹۳ درصد آب تولیدی در استان لرستان در بخش کشاورزی، پنج درصد در بخش صنعت و تنها ۲ درصد در بخش آشامیدنی مصرف می شود.


دولت در همکاری با نهادهای قضایی تلاش کرده تا بر روی چاه‌های آب کشاورزی استان کنتورهای هوشمند نصب کند. بنابر این طرح، در صورتی که کشاورزان از مقدار معین شده بیشتر مصرف کنند، آب آنها قطع می‌شود.


مقامات مسئول در لرستان بارها اعلام کرده‌اند که دشت‌ها و سفره‌های آب زیرزمینی این استان در شرایط بحرانی قرار دارند.  اوایل دیماه امسال نیز رضا آریایی، مدیرکل مدیریت بحران لرستان گفته بود «با تنش آبی شدیدی در منابع آبی استان مواجه خواهیم بود».


بر اساس برآوردهای شرکت آب منطقه‌ای لرستان، هزار و ۳۳۴ حلقه چاه غیر مجاز نیمه عمیق دستی در این استان وجود دارد.


برداشت بی‌رویه و غیرمجاز از آب‌های زیرزمینی یکی از عوامل بحران آب در لرستان یاد می‌شود.


برچسب ها :

پیروان آئین یارسان
پيوندهاي روزانه
درباره ما

    به تصویر کشیدن جنایات و تبعیضات رژیم جمهوری اسلامی در حق مردم مظلوم یارسان و ایران Admin:Arman Yari
آمار وبلاگ
» بازديد امروز :1
» افراد آنلاین :1
» بازديد دیروز :0
» بازديد ماه :1334
» بازديدسال :11504
» کل بازدیدها :30737
» مجموع اعضا : 3
» تعداد مطالب : 512